Etiketler Etiket: "yeni doğan bebek"

yeni doğan bebek

  21
  Yenidoğan bebek
  Yenidoğan bebek

  Kıpkırmızı, şiş vücutlu ve kocaman kafalı mı? Hemen endişelenmeyin! Yenidoğanınızın ‘acayip’ görünen hallerinin pek çoğu doğal gelişiminin bir parçası…

  Yenidoğan bebeğiniz, hamileliğiniz boyunca özenerek baktığınız bebek fotoğraflarına benzemiyor mu? Aldırmayın! 6 hafta sonra, o kartpostallardaki muhteşem bebeklere benzemeye başlayacak. Siz bu dönemde yenidoğanın 'acayip' normal hallerini bilin yeter. Çünkü bebeğinizi tanımanız, anneliğe uyum sağlamanızı kolaylaştıracak.

  Yenidoğan bebek Yenidoğan bebek
  1 2 3 4 5 6

   7

   Bebeğinizin cildinin normal görünümü genelde yumuşak, pürüzsüz ve çene etrafında biraz ıslaklık olabilir. Fakat bebeğinizin cildinde yumrular, lekeler, gamzeler de olabilir. Yeni doğan bebeğinizin cilt sorunları genelde tehlikeli olmasa da ateş, ciddi cilt döküntüleri ve beklenmedik belirtiler görülürse mutlaka hekiminize danışmanız gerekir. Aşağıda bebeğinizin cildiyle ilgili haftalar veya aylar içinde yüzleşmek zorunda kalabileceğiniz yaygın cilt sorunlarından bazıları anlatılmıştır.

   Milia
   Yeni doğmuş bebeklerin yarısında yüzlerinde sivilceye benzer küçük yumrular olabilir. Zararsız ve ağrısızdır. Tedavi gerektirmez ve haftalar veya aylar içinde kendiliğinden gözden kaybolurlar

   Nevüs simplex
   Bu işaretler doğumda görülürler ve somon yamaları, melek öpücüğü veya leylek ısırığı olarak da adlandırılmaktadır. Yeni doğan bebeklerin %40 ında bulunabilirler. Bu işaretler zararsızdır ve ense, alın, gözkapağı veya burun çevresinde bulunurlar. İlk birkaç yıldan sonra nevüs simplex genelde aşama aşama gözden kaybolur ( ense kısmında olanlar hariç )

   Moğol lekesi
   Bir başka doğum lekelerinden birisidir. Moğol lekeleri düz, koyu kahverengi veya mavimsi siyahtır. Genellikle vücudun alt kısmında görülür ( kalçalar, sırtın alt kısmı ). Çok büyük olabilirler. Çocukluk dönemin boyunca gözden kaybolurlar.

   Akne
   Aknelerin doğumda ve bebeklik döneminde görülen 2 çeşidi vardır. Doğumda görülenler daha yaygındır ve doğumdan sonra ilk birkaç hafta içinde ortaya çıkarlar. Küçük kırmızı yumru şeklindedirler. Burun, alın ve yanaklar yanaklarda görülür. Doğumda görülen akneler genelde hormonlardan kaynaklanır.
   Bebeklik döneminde görülen akne ise yeni doğan dönemi boyunca devam eder. Yaygın değildir. Nadiren de olsa tedavisinde akne ilaçları kullanılabilir.

   Fizyolojik sarılık
   Yeni doğan bebeklerin %50 sinde görülür. Yaşamın ilk haftası içinde sarılık çeşitli derecelerde görülebilir. Genelde ilk 48 – 72 saat içinde ortaya çıkar. Sarılık bebeklerin çoğunda tehlikeli bir düzeye ulaşmasa da, şiddetli sarılık durumları cildiye alınmalıdır ve hastanede tedavisi gerekebilir.

   Bebek bezi dermatiti
   Bebek bezi dermatiti idrar ve katı dışkının deriyle temasından meydana gelen bir cilt iltihaplanmasıdır. Sıklıkla ciltte acıya neden olur. Tek kullanımlık bebek bezleri daha koruyucu bir etki göstermekte ve tek kullanımlı bezlerin teknolojisindeki gelişmeler nemi daha iyi tutmalarını sağlayarak cildin bundan etkilenmesini en aza indirmeye çalışmaktadır.
   Bebek bezi dermatitine karşı bebeğin bezini sık sık değiştirmek, tek kullanımlık bebek bezlerinden kullanmak, hava almayı sağlayan bebek bezlerini tercih etmek gerekir. Ayrıca bebeğin altını temizlerken cildini tahriş edecek temizlik ajanlarından, kimyasallardan kaçınmalıdır. Bebeğin altını temizlerken çinko oksit içeren bir merhem kullanmak faydalı olur.

   Seboreik Dermatit
   Bebeğin ilk birkaç ayında yaygın olarak görülebilen bir cilt sorunudur. Seboreik dermatit konak olarak da bilinmektedir. Özellikle kafa derisinde sarımsı kepeklenme, kızarıklık ve kaşıntı olarak kendini gösterir. Kafa derisinde yayın görülür. Bazen kaşlara veya yüze de yayılır. Konak sorununa karşı kepek karşıtı selenyum içeren bir şampuan haftada 2 defa kullanılmalıdır. Konağın çok ciddi olduğu durumlarda hekim hafif steroid krem de tavsiye edebilir.

   162

   Yeni anne mi oldunuz? Bebeğinizdeki tepkilerin neden kaynakladığını mı merak ediyorsunuz? Ya da vücudundaki hangi değişiklerin ne zaman olacağını mı? Bunlardan daha fazlasını merak ediyorsanız, sizler için hazırladığımız yeni doğan bebeğinizle ilgili merak ettikleriniz:

   1-Bebeğimdeki kırmızı döküntüler normal mi?

   Evet, hayatın ilk günlerinde birçok bebeğin gövdesinde ve yüzünde kızarık alanlar ve bunların üzerinde hafif sarımsı renkte sivilceye benzeyen deri döküntüleri olur. Tamamen fizyolojik olan bu döküntülere “Toksik eritem” adı verilir. Buradaki “toksik” sözcüğünden korkmayın. Tamamen sağlıklı bebeklerde görülen ve kendiliğinden, bir kaç gün içinde düzelen bir döküntüdür.

   2-Bebeğimin göğüslerindeki şişlikler normal mi?

   Evet, özellikle anne karnında normalden uzun süre kalan bebeklerde meme dokusunun çok irileşmiş olduğu görülür. Hatta eğer biraz sıkılırsa meme ucundan süt bile gelebilir. (ama siz sıkmayın) Halk arasında buna “Cadı sütü” diyenler vardır. Bu normal bir durum olup, kendiliğinden düzelir.

   3- Bebeğimin sırtında ve kalçasındaki morluklar normal mi?

   Evet, özellikle bebeğinizin poposunda, kuyruk sokumunda ve bel bölgesinde mor renk değişiklikleri de normal cilt bulgularıdır. Bunlara “Mongol lekesi” adı verilir. “Mongol” sözcüğü de sizi korkutmasın, tamamen normal bir bulgudur. Nadiren karında, kol ve bacaklarda da olabilir. Bebek 1 yaşına geldiğinde çoğu kaybolur.

   31

   Hayatın ilk 28 gününü kapsayan yenidoğan dönemi ile ilgili annelerin kafasını meşgul eden pek çok soru vardır. Özellikle de ilk kez anne olan kadınlar bebeklerinin tepkilerini değerlendirirken zorlanabilir, kendilerince anlam aramaya çalışabilirler. KadıköyŞifa Ataşehir Hastanesi Yenidoğan Uzmanı Prof. Dr. İlknur Kılıç yenidoğanlarla ilgili annelerin en çok merak ettiği sorulara açıklık getirdi.

   Hayatın ilk 28 günü yenidoğan dönemi

   Yenidoğan Uzmanı Prof. Dr. İlknur Kılıç, yenidoğan tanımını şöyle yapıyor: “Yenidoğan dönemi hayatın ilk 28 gününü kapsayan dönemdir. 37. gebelik haftasından daha küçük doğan bebeklere prematüre bebek denir. 36-37. gebelik haftasında doğan bebekler sınırda prematüre bebeklerdir.”

   2500 gramın altında olan bebek düşük doğum ağırlıklı

   İlknur Kılıç, düşük doğum ağırlıklı bebeklerin hangi bebekler olduğu hakkında şu bilgiyi veriyor: “Gebelik haftasına bakmaksızın 2500 gr’ın altında doğan bebeklere düşük doğum ağırlıklı bebek denir. Bu bebeklerin hepsi prematüre değildir. Zamanında doğup 2500gr’ın altında olan bebeklerin neden düşük doğum ağırlıklı olduğu araştırılmalıdır. Bu bebeklerde kan şekeri takibi yapılmalıdır. Yağ depoları ve glikojen depoları az olduğu için hipoglisemi sık görülür. Sarılık oluşma riski de daha fazladır.”

   Yenidoğanlarda sarılık ciddi boyutlara gidebilir

   Yenidoğan sarılığı ile ilgili ise şöyle konuşuyor Dr. İlknur Kılıç: “Zamanında doğan bebeklerin %60’ında, prematüre doğan bebeklerin %80’inde yenidoğan sarılığı görülür. Sarılık önce bebeklerin gözlerinin beyazında ve yüzünde başlar, aşağıya doğru yayılır. Karın kısmına doğru ilerlemişse sarılığın arttığı düşünülmelidir. Gözle yanılmalar olabileceğinden sarılık durumunu anlamak için kanda bilirubin düzeyine bakılır. Sarılığı oluşturan bilirubinin az miktarı, bilirubin antioksidan olduğu için faydalıdır. Yenidoğan bebeklerde antioksidan maddeler az olduğu için bazı akciğer, beyin, bağırsak hastalıklarının önlenmesini sağlar. Ancak çok yükseldiğinde kan beyin bariyerini geçerek beyin hücrelerine zarar verebilir, kernikterus dediğimiz beyin hasarına yol açar.”

   15

   Yenidoğan dönemi doğumu izleyen 4 haftalık süreyi içerir. İnsan yaşamı döllenme anında başlar ve bunun ilk 40 haftası uterus içinde geçer. Bu dönemde büyüme ve gelişme açısından büyük aşamalar göstermekle birlikte yenidoğanın birçok vücut işlevi henüz tam olgunluğa erişmemiştir. Bu nedenle birçok yapısal özelliği erişkinden farklılıklar gösterir.

   Her yenidoğan bebekte doğar doğmaz klinik değerlendirme yapılmalıdır, bu nedenle doğumlarda doğum odasında mutlaka bir çocuk hekimi yer alır. Bu hekim bebek doğar doğmaz onun ilk değerlendirmesini yapan kişidir. Değerlendirme ile acil girişim ya da özel bakım gerektirecek bir durum olup olmadığı saptanmaya çalışılır, muayene için hazırlık yapılır. Doğumu izleyen 1. ve 5. dakikalarda yapılacak Apgar değerlendirilmesi ilk muayenenin bir bölümüdür. Deri rengi, kalp hızı, buruna sonda ile dokunularak alınan refleks yanıt, kas tonusu ve solunum gözlenerek bebeğin ilk anda iyilik durumu saptanır. İlk değerlendirmesinde önemli bir sıkıntı saptanmayan bebeklerin ayrıntılı muayenesi doğumdan sonra 24 saat içinde yapılır.

   İlk bakımı yapılan aktif ve sağlıklı olduğu saptanan bebek giydirilip hemen anne kucağına verilmeli ve emzirilmelidir. Sezaryen doğumlarda annenin anestezi etkisinden çıkması beklenir (en geç 4 saat), bundan sonra anneye yardım edilerek emzirme hemen başlatılmalıdır. Bu ilk saatlerde gelen, kolostrum adı verilen kıvamlı sütün miktarı çok az olsa bile emme hareketi salgıyı uyaracak ayrıca kanamanın durmasına yardımcı olacaktır. Annenin emzirme olayına önceden hazırlanmış olması emzirmenin başarısını arttıran önemli bir faktördür. Ayrıca hastanelerdeki emzirme danışmanlarının ilk anlardaki desteği emzirmenin devamı için oldukça yarar sağlar.

   Beslenme sıklığı bebeğin isteğine bırakılır. İlk günlerde günde 10 veya daha fazla sayıda öğün isteyebilir. Bu dönemde süt salgısı için sık emzirme çok önemli bir uyaran olduğundan bebek 3-4 saatten daha uzun uyuyorsa, uyandırılarak emzirilmelidir. İlk haftalarda her iki göğüs emzirilmelidir, bir göğüste kalış süresi yaklaşık 10-15 dakikadır. Bebek anne memesinde emme hareketini bırakıncaya kadar tutulmalıdır. İlk 3-4 günden sonra bebeğin tartı almaya başlaması emzirmenin başarılı ve sütün yeterli olduğunun göstergesidir.

   Doğum odasında yapılan yenidoğan bakımı göbek bakımı, göz bakımı, K vitamini uygulaması, Hepatit B aşısının ilk dozu ve kimlik belirlenmesi için ayak izi alınmasını kapsar. Göbek ve etrafındaki doku antiseptik solüsyonlarla silinir, üzeri kapatılmaz. Göbek düşene kadar alt bezinin dışında tutularak günde 2-3 defa alkol ile temizlenmesi hem enfeksiyon riskini azaltır hem de daha hızlı kuruyup düşmesini sağlar. Göz bakımında yenidoğan bebeğin gözüne damlatılan damlalarla olası bir enfeksiyon engellenmeye çalışılır. Tüm yenidoğanlara 2-5. günlerde topuktan alınan kan ile tarama testleri yapılır. Bu test ile toplumda sık rastlanan ve erken tanı ile önlenebilecek hastalıkların varlığı araştırılır.

   Anne ile bebeğin aynı odada izlenmesi anne-bebek ilişkisinin sağlıklı şekilde kurulabilmesi için gerekli olduğundan özel bakım gerektiren bebekler dışında artık bebek odası uygulaması yapılmamaktadır. İlk saatlerde kurulan anne-bebek ilişkisi hem bebeğin sağlığı hem de annenin davranışları açısından çok önemlidir ve mutlaka desteklenmelidir.

   Aileye yeni bir bireyin katılması, daha önce tecrübesi olmayan bir annenin yeni bir durumla karşı karşıya kalması, mutlak bakıma ihtiyacı olan bir bebeğin sorumluluğunu alması oldukça zorlu bir süreçtir. Bu dönemde annenin ihtiyaçlarına destek olunmasının yanında onun duygusal olarak da desteklenmesi çok önemlidir.

    19

    Yeni doğan bebeğinizle birlikte ilk birkaç ay sizi için oldukça zorlu olabilir. Bu zamanlarda uyku eksikliği çekebilirsiniz, yeni doğan bebeğinizin bakımı konusunda kendinizi yetersiz ve bilgi eksikliği içinde hissedebilirsiniz. Özellikle ilk kez anne3 oluyorsanız bu sizin için oldukça yeni bir deneyimdir ve bu durulma başa çıkma konusunda zorlanabilirsiniz. Fakat bu konuda yalnız değilsiniz. Her yeni anne veya her yeni doğan bebekte hemen hemen her anne benzer sorunları yaşamaktadır. Aşağıdaki yöntemleri uygulayarak yeni doğal bebeğinizle daha kolay başa çıkabilir ve bebeğinizin bakımında daha güçlü hissedebilirsiniz.

    1. Her gün mümkünse bebeğinizi tanıdığınız ve güvendiğiniz biriyle evde bırakarak 30 dk için dışarı çıkın, iyi bir yürüyüş yapın, markete gidin, dışarıda kitap okuyun v.b. Evinizdeki yoğunluktan kısa bir süre için ayrılmanız size iyi gelecektir. Sürekli ev içinde yoğun bir şekilde uğraşmanız sizin için oldukça yıpratıcı olabilir ve bezginlik yaratabilir. Bu da bebeğinizin bakımına olumsuz yansıyabilir. Kendinizi psikolojik ve fiziksel olarak rahatlamış hissetmelisiniz.

    2. Her gün egzersiz yapın. Yürüyün, bisiklete binin, hafif koşular yapın…. Fiziksel aktiviteler gerginliğinizi hafifletir ve sizi rahatlatır. Ruhsal olarak kendinizi daha iyi hissedersiniz.

    3. Günde en az bir defa kendinize kişisel zaman ayırın. Gün içinde bunu mutlaka yapın. Bir köpük banyosu, biraz kitap okumak size oldukça iyi gelir.

    4. Eşinizle fırsat buldukça dışarıda yalnız zaman geçirin. Yemeğe çıkın, sinemaya gidin v.b.

    5. Bebeğinizin uyurken siz de uyumaya çalışın. Uyku kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olur. Enerjinizi toparlar.

    6. Bebeğinizin bakımıyla başa çıkamadığınız zamanlar olursa veya oldukça yorulduğunuzu ve psikolojik olarak kendinizi iyi hissetmediğiniz zamanlar olursa bebeğinizin bakımıyla ilgili olarak bir aile yakınınızdan veya tanıdığınız ve güvendiğiniz birisinden yardım isteyin. Yardım istemekten çekinmeyin.

    7. Bebeğiniz için iyi bir bakım sağlamak ve iyi bir anne olmak elbette ki sizin göreviniz. Fakat mükemmel anne moduna girmeyin. Her yeni anne gibi sizin de zorlanacağınız ve bazen hata yapacağınız zamanlar olacaktır. Bu gibi durumlarda bir bilenden yardım isteyin ve sorun. Çünkü mükemmeliyet duygusu her insanda olduğu gibi özelikle yeni annelerde çok zorlayıcı ve yıpratıcı olabilir.

     14

     Geçen haftaki yazımızda Uzm. Dr. Murat Palabıyık’la yenidoğan bebeğin ilk saatlerde hatta ilk dakikalarda dış dünyaya alışmasını konuşmuştuk. Bugün de kendisine peki ilk günlerde bebekler neler yaşıyor diye sorduk.

     Sevgili Murat ilk haftalarda sağlıklı bebekleri bekleyen sorunlar neler olabiliyor?

     Sağlıklı bebeği bekleyen sorunlardan bir tanesi yenidoğan sarılığı. Sarılığa neden olan madde bilirübin ve bu madde kan hücrelerinin parçalanması sonucu oluşuyor. Bebeklerin vücudunda bilirübin ise daha fazla oluşuyor ve karaciğer bu maddeyi safrayla birlikte alarak barsağa yolluyor, oradan da dışkıyla dışarı atılıyor. Yeni doğanların karaciğeri erişkinlere oranla daha yavaşçalıştığından bilirübini atmakta gecikiyor ve vücuttaki bilirübin düzeyi artarak sarılığın ortaya çıkmasına neden oluyor. Ama anne ve bebekte kan uyuşmazlığı varsa, bebeklerin alyuvarları çok daha hızlı bir şekilde parçalanmaya başlıyor ve çok yüksek miktarda bilirübin ortaya çıkıyor. Karaciğerden de atılamadığı için toksik düzeylere ulaşabiliyor. Bu noktaya gelindiğinde, ilk etki yine beyin üzerinde oluyor ve önce işitme sinirleri zedeleniyor ve eğer yüksek sarılıktaki bir bebek yeterli düzeyde tedavi edilemezse ileri yıllarda ömür boyu taşıyabileceği bazı nörolojik sorunlar yaşayabiliyor. Hiç takip edilmemişbebeklerde yüksek sarılık nedeniyle ileri yaşlarda spastik kalma riski dahi olabiliyor.

     Sarılık olan bebeklerin tedavisinde nelere dikkat ediyorsunuz?

     Bebeklerin yarısına yakınında bebek sarılığının görülebildiğini ve çoğunlukla da hafif bir seyir izleyerek geçtiğini hatırlatmak isterim, ancak kan uyuşmazlığı durumunda şiddetinin arttığını da bilmek gerekiyor. “Her bebeğin belli sınırları bulunuyor. Kan değişimi ve fototerapi yapılması gereken bilürübin değerleri faklıdır. Ve fototerapinin bebeklere hiçbir sakıncası olmadığının bilinmesi gerekiyor. Fototerapi uygulaması sırasında bebeklerin gözleri korunuyor. Bilirübinin çok yükselmesi durumunda ise yapılması gereken tedavi kan değişimi oluyor.”

     Hafif sarılığı olan bebeklerde anne sütü ile beslenmenin çok önemli olduğunun altını çizen Dr. Murat Palabıyık, bu çocuklarda bol miktarda anne sütü alınmasını önerdikleri söylüyor.

     Eve gidildiğinde dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında bilgi verir misiniz?

     Bebek eve götürüldüğü zaman sağlıklı ve sorunsuz büyümesinin devam etmesi için en önemli kriter anne sütü ile beslenmesine devam edilmesidir. “Gebelik boyunca ve doğumdan sonra da hem annenin hem de babanın hiçbir şekilde sigara içmemesi gerekiyor. Yine bebeğin hiçbir şekilde sigara dumanına maruz kalmaması gerekiyor. Oda sıcaklığının 22-24 derecede olması yeterli oluyor. Özellikle kışaylarında bebeklerin çok sıcak ortamlarda soba yanında bulundurulması sakıncalı. Yatağın kaloriferin ya da sobanın yanına konması ani bebek ölümlerini artıyor. Bu nedenle de bebek mümkün olduğunca ısıtıcılardan uzak tutulmalı ve kat kat giydirilip sarılmamalı.

      15

      Yenidoğan dönemi hem bebek için hem aile için zor bir adaptasyon dönemi bu dönemde karşılaşılan sorunları ve bunların çözümlerini yenidoğan uzmanı Dr. Murat Palabıyık’a sorduk

      Değerli meslekdaşım doğumdan sonra ilk haftalarda bebeğin hayatında ne gibi değişiklikler oluyor?

      Hücre seviyesinde başlayan yaşam döngüsünün birinci ve kolay olan bölümü tamamlanmak üzere. Gerçekleşecek doğumla birlikte 9 ayı aşkın süredir anne karnındaki rahat ortamda devam eden yaşam artık tek başına sürdürülmek zorunda. Önce nefes almak öğrenilecek, sonra beslenme ve sırasıyla diğerleri…

      Hayatın ilk 28 günlük dönemi “yenidoğan” dönemi olarak tanımlanıyor ve hayat serüveninin ilk sınavı da bu dönemde veriliyor. Anne karnında son derece rahat bir ortamda ve bütün ihtiyaçları anne tarafından karşılanan bebek doğumda göbek kordonunun kesilmesiyle birlikte artık tüm dengelerini kendisi sağlamak zorunda. Anne karnındayken kapalı olan akciğerler ilk nefesle birlikte açılıyor, bebek nefes almaya başlıyor, kanındaki oksijen oranı hızla artıyor ve cildi pembeleşiyor. Göbek kordonu kesildiği için birçok metabolik dengeyi kendi kendine sağlamaya çalışıyor. Doğumdan sonraki birkaç gün bebek için dünyaya adaptasyon dönemi olarak geçiyor.

      Erken dönemde bu değişiklikler kolayca gerçekleşmezse ne yapılmalı?

      Ne yazık ki her 10 sorunsuz hamileliğin bir tanesinde doğumda bebeğin adaptasyon için yardıma ihtiyaç oluyor. Toplamda da 100 tane sağlıklı ve sorunsuz gebenin 1 tanesinin doğumunda bebeğe kalp masajı yapmak ya da akciğerlerine hava göndermek için solunum cihazına bağlamak gibi işlemlerin yapılması gerekebiliyor.

      Doğumda oluşabilecek sorunların önüne geçebilmek için her doğumda mutlaka ve mutlaka sadece bebekle ilgilenmek üzere bir doktor ve hemşirenin hazır bulunmasınını öneriyoruz, çünkü bebek doğar doğmaz oksijenlenmenin sağlanması gerekiyor. Hayatın ilk birkaç dakikası içinde yapılması gereken işlerin doğru yapılmamasından kaynaklanan birçok ciddi problem yaşanabilir. Oksijenlenme süreci gecikirse, başta beyin olmak üzere bütün organlar zarar görür. Oksijenin azalması, karbondioksit miktarının artması asidoz denilen bir tabloya yol açıyor ve beyin hücreleri ölmeye başlıyor. Beyin hücreleri kendisini yenileyemediği için yerine yeni hücreler konamıyor. Bu asfiksi dediğimiz durumun sonucunda bedensel ve zihinsel gelişim geriliği, epilepsi, okul başarısızlıkları ya da en kötüsü spatisite gibi ileriye yönelik pek çok sorun oluşabiliyor.

       17
       Yeni Doğan Bebek

       Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Filiz Bakar, yenidoğan bebeklere çok fazla dokunmanın ve öpmenin enfeksiyon riski taşıdığını vurguluyor.Yenidoğan bebekler hastalıklara karşı savunmasız oldukları için korunmaları büyük önem taşıyor. Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Filiz Bakar, bebeğin sağlığı açısından aşırı koruma telaşına girmeden bazı konulara dikkat etmenin yeterli olduğunu belirtiyor.Dr. Bakar, yenidoğan bebeklerin cilt enfeksiyonları açısından risk altında olduğunu vurguluyor:“Bebekler doğduklarında vernix kazeoza denen ciltlerinde koruyucu bir tabaka ile doğarlar. Bu koruyucu tabaka bebekleri hem ısı kaybından hem de enfeksiyonlardan korur, ayrıca cildini nemlendirir. Bu nedenle bebekleri hemen yıkamayız, doğumdan 3-4 gün sonra yıkanmasını istiyoruz.”Hastaneden eve götürüldükten sonra bebekle çok fazla temasa geçilmemesini söyleyen Dr. Bakar, “Yenidoğan bebek her türlü enfeksiyona açıktır.Bu nedenle bebeğe çok dokunulmasını, öpülmesini istemiyoruz. Enfeksiyonlu bir kişiden bebeğe enfeksiyon bulaşması kaçınılmazdır. Anne baba dışındaki kişilerin bebeği biraz uzaktan sevmelerini istiyoruz.

       Bebekle fazla temas edilmemesini istiyoruz. Ayrıca bebeğin bulunduğu evde başka odada bile sigara içilmemeli” diyor.Her gün yıkamak iyi gelir!Bebeğin ne çok sıcak ne de çok soğuğa maruz kalmaması gerektiğinin altını çizen Doç. Dr. Filiz Bakar, bebek giyimi ile ilgili şunları söylüyor:“Bebekleri aşırı koruma eğilimi çok yaygın. Bebekler refleks olarak da sık hapşırırlar, bu durum aileyi üşütmüş olabileceği konusunda tedirgin eder ve bebek kat kat giydirilir. Aşırı giydirilme de bebeği huzursuz eder, terler, isilik oluşumunu kolaylaştırır. Oysa çok sıcaklarda tek kat giysi yeterli olabilir. Oda sıcaklığı bebek giyinik iken 22-23 derce civarında olmalıdır. Oda çok sıcak ise klima kullanılabilir, ancak bebek direk klima havasına maruz kalmamalıdır.”Bebeğin sıcak havalarda her gün yıkanmasını önerdiklerini de belirten Dr. Bakar, “Bebeğin cildi zarar görmesin diye her gün sabun ve şampuan kullanmak yerine bir gün sadece suyla, diğer gün sabunla yıkanabilir. Alt temizliğini de dikkatli yapmak gerekiyor.

       Bebeklerin altını temizlerken ıslak mendilleri birtakım allerjen maddeler içerdiği için önermiyoruz. Ilık suya batırılmış pamuk ile temizlenmesini tercih ediyoruz, kız bebeklerde ise özellikle temizliğin arkadan öne doğru yapılmasını öneriyoruz” diyor.

       Öneriler

       Alt temizliği ıslak mendil yerine ıslatılmış pamukla yapılmalı. Bebek odasının ısısı 22-23 derce civarında olmalı.Evde sigara içilmemeli Enfeksiyon riski açısından bebekler çok sık öpülmemeli. Bebeğin çamaşırları sabun tozu ile yıkanmalı. Bebeğin rahatlaması açısından sıcak havalarda her gün yıkamalı ancak her gün şampuan ve sabun kullanılmamalıdır. Onun yerine bir gün sadece su, bir gün de şampuan kullanılmalıdır. Bebekler güneş ışınlarının dik geldiği öğlen saati dışındaki zamanlarda 15 dakikalık sürelerle cam arkasından gelen güneşe değil, direkt güneşe çıkarılmalı.

       Emzirecek annelere tavsiyeler

       1212
       Meme emziren annelere, henüz yolun başındayken, yani kucağındaki minik meme canavarından henüz bitap düşmemişken, bu zorlu mesaide işlerini kolaylaştıracak birkaç altın noktadan bahsetmekte...
       Hamilelikte güvenli seks

       6
       Hamileyken seks yapılmaz gibi doğru bilinen yanlışları bir kenara koyup bu dönemde hangi pozisyonların güvenli olduğunu öğrenme zamanı.