Etiketler Etiket: "yeni doğan bebek"

yeni doğan bebek

  135
  Yenidoğan bebek
  Yenidoğan bebek

  Kıpkırmızı, şiş vücutlu ve kocaman kafalı mı? Hemen endişelenmeyin! Yenidoğanınızın ‘acayip’ görünen hallerinin pek çoğu doğal gelişiminin bir parçası…

  Yenidoğan bebeğiniz, hamileliğiniz boyunca özenerek baktığınız bebek fotoğraflarına benzemiyor mu? Aldırmayın! 6 hafta sonra, o kartpostallardaki muhteşem bebeklere benzemeye başlayacak. Siz bu dönemde yenidoğanın 'acayip' normal hallerini bilin yeter. Çünkü bebeğinizi tanımanız, anneliğe uyum sağlamanızı kolaylaştıracak.

  Yenidoğan bebek Yenidoğan bebek
  1 2 3 4 5 6

   15

   Bebeğinizin cildinin normal görünümü genelde yumuşak, pürüzsüz ve çene etrafında biraz ıslaklık olabilir. Fakat bebeğinizin cildinde yumrular, lekeler, gamzeler de olabilir. Yeni doğan bebeğinizin cilt sorunları genelde tehlikeli olmasa da ateş, ciddi cilt döküntüleri ve beklenmedik belirtiler görülürse mutlaka hekiminize danışmanız gerekir. Aşağıda bebeğinizin cildiyle ilgili haftalar veya aylar içinde yüzleşmek zorunda kalabileceğiniz yaygın cilt sorunlarından bazıları anlatılmıştır.

   Milia
   Yeni doğmuş bebeklerin yarısında yüzlerinde sivilceye benzer küçük yumrular olabilir. Zararsız ve ağrısızdır. Tedavi gerektirmez ve haftalar veya aylar içinde kendiliğinden gözden kaybolurlar

   Nevüs simplex
   Bu işaretler doğumda görülürler ve somon yamaları, melek öpücüğü veya leylek ısırığı olarak da adlandırılmaktadır. Yeni doğan bebeklerin %40 ında bulunabilirler. Bu işaretler zararsızdır ve ense, alın, gözkapağı veya burun çevresinde bulunurlar. İlk birkaç yıldan sonra nevüs simplex genelde aşama aşama gözden kaybolur ( ense kısmında olanlar hariç )

   305

   Yeni anne mi oldunuz? Bebeğinizdeki tepkilerin neden kaynakladığını mı merak ediyorsunuz? Ya da vücudundaki hangi değişiklerin ne zaman olacağını mı? Bunlardan daha fazlasını merak ediyorsanız, sizler için hazırladığımız yeni doğan bebeğinizle ilgili merak ettikleriniz:

   1-Bebeğimdeki kırmızı döküntüler normal mi?

   Evet, hayatın ilk günlerinde birçok bebeğin gövdesinde ve yüzünde kızarık alanlar ve bunların üzerinde hafif sarımsı renkte sivilceye benzeyen deri döküntüleri olur. Tamamen fizyolojik olan bu döküntülere “Toksik eritem” adı verilir. Buradaki “toksik” sözcüğünden korkmayın. Tamamen sağlıklı bebeklerde görülen ve kendiliğinden, bir kaç gün içinde düzelen bir döküntüdür.

   49

   Hayatın ilk 28 gününü kapsayan yenidoğan dönemi ile ilgili annelerin kafasını meşgul eden pek çok soru vardır. Özellikle de ilk kez anne olan kadınlar bebeklerinin tepkilerini değerlendirirken zorlanabilir, kendilerince anlam aramaya çalışabilirler. KadıköyŞifa Ataşehir Hastanesi Yenidoğan Uzmanı Prof. Dr. İlknur Kılıç yenidoğanlarla ilgili annelerin en çok merak ettiği sorulara açıklık getirdi.

   Hayatın ilk 28 günü yenidoğan dönemi

   Yenidoğan Uzmanı Prof. Dr. İlknur Kılıç, yenidoğan tanımını şöyle yapıyor: “Yenidoğan dönemi hayatın ilk 28 gününü kapsayan dönemdir. 37. gebelik haftasından daha küçük doğan bebeklere prematüre bebek denir. 36-37. gebelik haftasında doğan bebekler sınırda prematüre bebeklerdir.”

   21

   Yenidoğan dönemi doğumu izleyen 4 haftalık süreyi içerir. İnsan yaşamı döllenme anında başlar ve bunun ilk 40 haftası uterus içinde geçer. Bu dönemde büyüme ve gelişme açısından büyük aşamalar göstermekle birlikte yenidoğanın birçok vücut işlevi henüz tam olgunluğa erişmemiştir. Bu nedenle birçok yapısal özelliği erişkinden farklılıklar gösterir.

   Her yenidoğan bebekte doğar doğmaz klinik değerlendirme yapılmalıdır, bu nedenle doğumlarda doğum odasında mutlaka bir çocuk hekimi yer alır. Bu hekim bebek doğar doğmaz onun ilk değerlendirmesini yapan kişidir. Değerlendirme ile acil girişim ya da özel bakım gerektirecek bir durum olup olmadığı saptanmaya çalışılır, muayene için hazırlık yapılır. Doğumu izleyen 1. ve 5. dakikalarda yapılacak Apgar değerlendirilmesi ilk muayenenin bir bölümüdür. Deri rengi, kalp hızı, buruna sonda ile dokunularak alınan refleks yanıt, kas tonusu ve solunum gözlenerek bebeğin ilk anda iyilik durumu saptanır. İlk değerlendirmesinde önemli bir sıkıntı saptanmayan bebeklerin ayrıntılı muayenesi doğumdan sonra 24 saat içinde yapılır.

   İlk bakımı yapılan aktif ve sağlıklı olduğu saptanan bebek giydirilip hemen anne kucağına verilmeli ve emzirilmelidir. Sezaryen doğumlarda annenin anestezi etkisinden çıkması beklenir (en geç 4 saat), bundan sonra anneye yardım edilerek emzirme hemen başlatılmalıdır. Bu ilk saatlerde gelen, kolostrum adı verilen kıvamlı sütün miktarı çok az olsa bile emme hareketi salgıyı uyaracak ayrıca kanamanın durmasına yardımcı olacaktır. Annenin emzirme olayına önceden hazırlanmış olması emzirmenin başarısını arttıran önemli bir faktördür. Ayrıca hastanelerdeki emzirme danışmanlarının ilk anlardaki desteği emzirmenin devamı için oldukça yarar sağlar.

   Beslenme sıklığı bebeğin isteğine bırakılır. İlk günlerde günde 10 veya daha fazla sayıda öğün isteyebilir. Bu dönemde süt salgısı için sık emzirme çok önemli bir uyaran olduğundan bebek 3-4 saatten daha uzun uyuyorsa, uyandırılarak emzirilmelidir. İlk haftalarda her iki göğüs emzirilmelidir, bir göğüste kalış süresi yaklaşık 10-15 dakikadır. Bebek anne memesinde emme hareketini bırakıncaya kadar tutulmalıdır. İlk 3-4 günden sonra bebeğin tartı almaya başlaması emzirmenin başarılı ve sütün yeterli olduğunun göstergesidir.

    23

    Yeni doğan bebeğinizle birlikte ilk birkaç ay sizi için oldukça zorlu olabilir. Bu zamanlarda uyku eksikliği çekebilirsiniz, yeni doğan bebeğinizin bakımı konusunda kendinizi yetersiz ve bilgi eksikliği içinde hissedebilirsiniz. Özellikle ilk kez anne3 oluyorsanız bu sizin için oldukça yeni bir deneyimdir ve bu durulma başa çıkma konusunda zorlanabilirsiniz. Fakat bu konuda yalnız değilsiniz. Her yeni anne veya her yeni doğan bebekte hemen hemen her anne benzer sorunları yaşamaktadır. Aşağıdaki yöntemleri uygulayarak yeni doğal bebeğinizle daha kolay başa çıkabilir ve bebeğinizin bakımında daha güçlü hissedebilirsiniz.

    1. Her gün mümkünse bebeğinizi tanıdığınız ve güvendiğiniz biriyle evde bırakarak 30 dk için dışarı çıkın, iyi bir yürüyüş yapın, markete gidin, dışarıda kitap okuyun v.b. Evinizdeki yoğunluktan kısa bir süre için ayrılmanız size iyi gelecektir. Sürekli ev içinde yoğun bir şekilde uğraşmanız sizin için oldukça yıpratıcı olabilir ve bezginlik yaratabilir. Bu da bebeğinizin bakımına olumsuz yansıyabilir. Kendinizi psikolojik ve fiziksel olarak rahatlamış hissetmelisiniz.

    2. Her gün egzersiz yapın. Yürüyün, bisiklete binin, hafif koşular yapın…. Fiziksel aktiviteler gerginliğinizi hafifletir ve sizi rahatlatır. Ruhsal olarak kendinizi daha iyi hissedersiniz.

    3. Günde en az bir defa kendinize kişisel zaman ayırın. Gün içinde bunu mutlaka yapın. Bir köpük banyosu, biraz kitap okumak size oldukça iyi gelir.

     18

     Geçen haftaki yazımızda Uzm. Dr. Murat Palabıyık’la yenidoğan bebeğin ilk saatlerde hatta ilk dakikalarda dış dünyaya alışmasını konuşmuştuk. Bugün de kendisine peki ilk günlerde bebekler neler yaşıyor diye sorduk.

     Sevgili Murat ilk haftalarda sağlıklı bebekleri bekleyen sorunlar neler olabiliyor?

     Sağlıklı bebeği bekleyen sorunlardan bir tanesi yenidoğan sarılığı. Sarılığa neden olan madde bilirübin ve bu madde kan hücrelerinin parçalanması sonucu oluşuyor. Bebeklerin vücudunda bilirübin ise daha fazla oluşuyor ve karaciğer bu maddeyi safrayla birlikte alarak barsağa yolluyor, oradan da dışkıyla dışarı atılıyor. Yeni doğanların karaciğeri erişkinlere oranla daha yavaşçalıştığından bilirübini atmakta gecikiyor ve vücuttaki bilirübin düzeyi artarak sarılığın ortaya çıkmasına neden oluyor. Ama anne ve bebekte kan uyuşmazlığı varsa, bebeklerin alyuvarları çok daha hızlı bir şekilde parçalanmaya başlıyor ve çok yüksek miktarda bilirübin ortaya çıkıyor. Karaciğerden de atılamadığı için toksik düzeylere ulaşabiliyor. Bu noktaya gelindiğinde, ilk etki yine beyin üzerinde oluyor ve önce işitme sinirleri zedeleniyor ve eğer yüksek sarılıktaki bir bebek yeterli düzeyde tedavi edilemezse ileri yıllarda ömür boyu taşıyabileceği bazı nörolojik sorunlar yaşayabiliyor. Hiç takip edilmemişbebeklerde yüksek sarılık nedeniyle ileri yaşlarda spastik kalma riski dahi olabiliyor.

      17

      Yenidoğan dönemi hem bebek için hem aile için zor bir adaptasyon dönemi bu dönemde karşılaşılan sorunları ve bunların çözümlerini yenidoğan uzmanı Dr. Murat Palabıyık’a sorduk

      Değerli meslekdaşım doğumdan sonra ilk haftalarda bebeğin hayatında ne gibi değişiklikler oluyor?

      Hücre seviyesinde başlayan yaşam döngüsünün birinci ve kolay olan bölümü tamamlanmak üzere. Gerçekleşecek doğumla birlikte 9 ayı aşkın süredir anne karnındaki rahat ortamda devam eden yaşam artık tek başına sürdürülmek zorunda. Önce nefes almak öğrenilecek, sonra beslenme ve sırasıyla diğerleri…

      Hayatın ilk 28 günlük dönemi “yenidoğan” dönemi olarak tanımlanıyor ve hayat serüveninin ilk sınavı da bu dönemde veriliyor. Anne karnında son derece rahat bir ortamda ve bütün ihtiyaçları anne tarafından karşılanan bebek doğumda göbek kordonunun kesilmesiyle birlikte artık tüm dengelerini kendisi sağlamak zorunda. Anne karnındayken kapalı olan akciğerler ilk nefesle birlikte açılıyor, bebek nefes almaya başlıyor, kanındaki oksijen oranı hızla artıyor ve cildi pembeleşiyor. Göbek kordonu kesildiği için birçok metabolik dengeyi kendi kendine sağlamaya çalışıyor. Doğumdan sonraki birkaç gün bebek için dünyaya adaptasyon dönemi olarak geçiyor.

       21
       Yeni Doğan Bebek

       Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Filiz Bakar, yenidoğan bebeklere çok fazla dokunmanın ve öpmenin enfeksiyon riski taşıdığını vurguluyor.Yenidoğan bebekler hastalıklara karşı savunmasız oldukları için korunmaları büyük önem taşıyor. Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Filiz Bakar, bebeğin sağlığı açısından aşırı koruma telaşına girmeden bazı konulara dikkat etmenin yeterli olduğunu belirtiyor.Dr. Bakar, yenidoğan bebeklerin cilt enfeksiyonları açısından risk altında olduğunu vurguluyor:“Bebekler doğduklarında vernix kazeoza denen ciltlerinde koruyucu bir tabaka ile doğarlar. Bu koruyucu tabaka bebekleri hem ısı kaybından hem de enfeksiyonlardan korur, ayrıca cildini nemlendirir. Bu nedenle bebekleri hemen yıkamayız, doğumdan 3-4 gün sonra yıkanmasını istiyoruz.”Hastaneden eve götürüldükten sonra bebekle çok fazla temasa geçilmemesini söyleyen Dr. Bakar, “Yenidoğan bebek her türlü enfeksiyona açıktır.Bu nedenle bebeğe çok dokunulmasını, öpülmesini istemiyoruz. Enfeksiyonlu bir kişiden bebeğe enfeksiyon bulaşması kaçınılmazdır. Anne baba dışındaki kişilerin bebeği biraz uzaktan sevmelerini istiyoruz.

       Bebekle fazla temas edilmemesini istiyoruz. Ayrıca bebeğin bulunduğu evde başka odada bile sigara içilmemeli” diyor.Her gün yıkamak iyi gelir!Bebeğin ne çok sıcak ne de çok soğuğa maruz kalmaması gerektiğinin altını çizen Doç. Dr. Filiz Bakar, bebek giyimi ile ilgili şunları söylüyor:“Bebekleri aşırı koruma eğilimi çok yaygın. Bebekler refleks olarak da sık hapşırırlar, bu durum aileyi üşütmüş olabileceği konusunda tedirgin eder ve bebek kat kat giydirilir. Aşırı giydirilme de bebeği huzursuz eder, terler, isilik oluşumunu kolaylaştırır. Oysa çok sıcaklarda tek kat giysi yeterli olabilir. Oda sıcaklığı bebek giyinik iken 22-23 derce civarında olmalıdır. Oda çok sıcak ise klima kullanılabilir, ancak bebek direk klima havasına maruz kalmamalıdır.”Bebeğin sıcak havalarda her gün yıkanmasını önerdiklerini de belirten Dr. Bakar, “Bebeğin cildi zarar görmesin diye her gün sabun ve şampuan kullanmak yerine bir gün sadece suyla, diğer gün sabunla yıkanabilir. Alt temizliğini de dikkatli yapmak gerekiyor.

       Bebeklerin altını temizlerken ıslak mendilleri birtakım allerjen maddeler içerdiği için önermiyoruz. Ilık suya batırılmış pamuk ile temizlenmesini tercih ediyoruz, kız bebeklerde ise özellikle temizliğin arkadan öne doğru yapılmasını öneriyoruz” diyor.

       Bebeğinizin Kız Olacağına Dair 20 Işaret

       18965
       Bebeğinizin cinsiyetini öğrenmenin en güvenilir yolu tabii ki ultrason kontrolüdür. Hamileliğinizin 3. ayını doldurduğunuzda yani 13. hafta civarında yapılan ultrason muayenesinde bebeğin cinsiyeti anlaşılsa...