Etiketler Etiket: "iki buçuk yaşında"

iki buçuk yaşında

Gelişim Basamakları Çizelgesi

Tüm bebekler aynı hızda büyümez, edindikleri beceriler de hep aynı zamanlara rastlamaz. Ne var ki öğrendikleri her şey, bir sonraki gelişim aşamasına ‘basamak’ oluşturduğu için, yeni becerileri hep aynı sırayla edinir.Aşağıdaki çizelge, çocuğunuzun fiziksel beceriler, el becerisi, görme, işitme, konuşma,sosyal davranışlar ve oyun oynama gibi değişik alanlarındaki gelişim ‘basamakları’m gösteriyor. çocuğunuz herhangi bir şeyi yapmayı çizelgede belirtilen ortalama yaştan önce ya da sonra öğrenebilir,bir alandaki beceriyi başka bir alandakine göre daha yavaş edinebilir. Bunun hiç önemi yoktur; önemli olan, çocuğunuzun bir basamaktan ötekine kendi öğrenme hızında, düzenli biçimde ilerlemesidir.

ÇOCUK GELİŞİMİNDE BASAMAKLAR

Bir aylık

Vücut Hareketleri

Başı bir yana dönük, sırtüstü yatar. Oturur konumda tutulduğunda başı öne düşer, sırtı tam bir eğri çizer. Sert zemin üstünde ayağa dikildiğinde ayaklarını yere bastırır, vücudunu dikleştirir, istemsiz ‘adımlama’ hareketleri yapar.

El Becerisi
Normalde elleri yumuludur, ama avcu açıkken ayasına değdirilen parmağı kavrar.

İşitme, Görme ve Konuşma
Yüksek sesler onu ürkütüp sıçratır.Başım ve gözlerini ışığa doğru çevirir. Oyuncakları 15-20 cm uzaktan yavaş yavaş iki yana sallandırıldığında gözleriyle izler.

Emzirecek annelere tavsiyeler

1180
Meme emziren annelere, henüz yolun başındayken, yani kucağındaki minik meme canavarından henüz bitap düşmemişken, bu zorlu mesaide işlerini kolaylaştıracak birkaç altın noktadan bahsetmekte...
Fibromiyalji, Doğumdan Sonra Görülebilir

4
Fibromiyalji nedir? Fibromiyaljinin ortaya çıkma nedenleri nelerdir? Doğum sonrası da karşılaşılabilen bu rahatsız hakkındaki detaylar...Annelik kolay değildir. Uykusuz geceler, sürekli emzirmek için uyanmalar, gazlı...