İngiltere’de yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre kilolu kadınların çocuklarının daha düşük bir zekada olma riski daha fazla.

Kilolu ve obez kadınlar gebelikleri boyunca daha fazla gebelik sorunuyla uğraşabiliyorlar. Bu sorunlar bu kadınların bebeklerinin büyüdükleri zaman çocukluk dönemlerinde zeka düzeylerini de az da olsa olumsuz etkileyebiliyor.

Söz konusu araştırma London University Çocuk Sağlığı Enstitüsü tarafından yapıldı. Araştırma kapsamında yaklaşık 20,000 çocuk 5 yaşındayken ve daha sonra 7 yaşındayken kelime ve sayı becerileri, akıl yürütme yeteneği bakımından teste tabi tutuldular. Test sonuçlarına göre gebelik öncesinde ve gebelikte kilolu olan kadınların çocukları testlerden ortalama 1,5 puan daha düşük bir skor aldılar.

Elbette ki kilolu olmak gebelik döneminde diyabet, yüksek kan basıncı, sezaryen doğum gibi riskleri artıran bir faktör olarak kabul edilmektedir.

Uzmanlar kilolu kadınların çocuklarındaki bu düşük skorlarda annenin eğitim düzeyi, geliri gibi faktörlerin de önemli olabileceğini belirtiyorlar. Gebelikte annenin yetersiz beslenmesi de bu duruma yol açabilen bir etken. Özellikle annenin gebelikteki yetersiz ve sağlıksız beslenme koşulları bebeğin beyin gelişimini etkileyebiliyor