Soru: Üç erkek çocuğumuz var ve kız bebeğe sahip olma şansızımızın artırmaya yardım etmek için bir yöntem olup olmadığıyla ilgili bilgi istiyoruz.

Cevap: Cinsiyet seçimi hakkında keşke biraz tavsiye alsaydım. Çoğu çiftin mutlu olmasını sağlayabilirdim.

Bir erkek çocuğu denediğinde, kız çocuğu olma ihtimali daha düşük olduğunda artifisiyel inseminasyon için ürünün yarısını kullanarak ve bir santrifüj içerisinde spermanın yerini değiştirerek cinsiyet seçme çalışmaları vardır. Raporlar, “kız çocuğu sperminin” daha uzun ömürlü olduğunu ve “erkek çocuğu spermin” de daha fazla motilite ( kendi kendine hareket etme) ettiğini gösteriyor.

Bazı insanlar, yumurtalığa yakın bir cinsel ilişkiniz olursa yüksek motiliteye ve daha kısa yaşama bağlı olarak çocuğun erkek olmasına neden olan probabilitenin daha yüksek olduğuna inanıyorlar. Dişi spermler daha uzun gezinirler ama aynı seviyede motiliteye sahip olmazlar. Bu “evde” sistem çalışmalarını desteklemek için herhangi bilgi göremedim.

Bu, çok çekişmeli olan bir konu ve inseminasyon prosedürü halen eksperimentaldır ve genellikle genel halkta bulunmaz. Fakat bu, araştırma bir protokol altında olurken siz bir merkez bulabilirsiniz.