İş yerinde öğleden sonra olunca birden enerji seviyenizin düştüğünü mü fark ediyorsunuz? Öyleyse suçluyu sabah kahvaltınızda, öğle yemeğinizde ya da ara öğünlerinizde aramalısınız. Bazı yiyecekler büyük enerji sömürücüleridir. Şimdi birazdan Mynet Kadın’da okuyacağınız enerji emici yiyecekler ile kendi menülerinizi kıyaslama vakti!

İşte size yorgun hissettiren o yiyecekler…

Muz

Muz, kabak çekirdeği gibi yüksek oranda magnezyum içeren besinler, insanı yoruyor. Çünkü uzmanlara göre bu mineral aslında bir kas gevşetici ve yatmadan önce tüketmek için harika. Ancak güne başlarken ya da gün ortasında yemek, enerjinizi düşürebilir.

Beyaz ekmek

Tam buğday ekmeği, kahverengi pirinç yerine beyaz ekmek, beyaz pirinç gibi yüksek glisemik endeksli karbonhidrat tüketmek, size kendinizi güçlü ve tok hissettirmez. Yüksek glisemik karbonhidratlar fazla lifli değildir. Dolayısıyla sizi çabuk acıktırır, tam tahıllı gıdalarda olduğu gibi enerji seviyenizin akışını düzenli hale getirmez.

Kırmızı et

Yüksek oranda yağ içeren kırmızı et tercih ettiğinizde, sizi bitkin hale getirebilir. Çünkü bu yağları yakmak çok fazla enerji gerektirir ve vücudunuzun enerjisi tamamen buna odaklanır. Uzmanlar bunun yerine balık yemenizi öneriyor. Çünkü balık, beyin fonksiyonlarına ve odaklanmaya yardım ettiği kanıtlanmış olan omega 3 yağ asitleri içerir. Bu da sizin enerjinizi yükseltir.

Vişne

Araştırmalar, vişne ve vişne suyunun doğal uyku ilacı olduğunu gösteriyor. Çünkü yüksek oranda melatonin içeriyor. Uykuyu düzenlemeye yardımcı olan vişne, uyku sorunu olanlar için mükemmel olsa da gün ortası yiyeceği olarak pek tavsiye edilmiyor.