güneş bakımA’dan Z’ye güneşten doğru faydalanmanın yollarıile başlayan güneş dosyası serime devam ediyorum. Bu seferki blogumda size güneşyen yeteri kadar D-vitamini alabilmek için nasıl giyinmeli ve ne yemeliyizi anlatmak istiyorum.

Güneşten doğal olarak korunmanın en kolay yolu: giyinmek

En iyi güneş koruması bir şapka ve t-shirt ile gölgeye geçmek. Deriden emilen kimyasallar yok, işe yarayıp yaramadığı ile ilgili soru da yok. Pek çok güneş kremi kanınıza girebilecek, deri kanseri oluşumunu hızlandıracak, hormonal dengenizi bozacak toksik kimyasal yüküne sahip.

Pamuklu kıyafetler yaklaşık 15 SPF koruma sağlıyor, yani derinizin iç organlarınızı güneşten normal korumasının 15 katını giysiniz size sağlıyor. Ancak, kıyafetle bile halen güneş yanıklarına karşı cildinizi kontrol etmeyi atlamayın.

Buna karşın tüm gün güneşte kalmanız gereken durumlar için güvenilir yağlar kullanmakta fayda var. Eğer piyasadaki ürünlerden seçim yapacaksanız, Dr. Mercola içinde çinko ya da titanyum mineralleri olanlar öneriyor. (Bknz.) Ancak bu işlemden geçmiş minerallerin de kullanılmadığı başka doğal yöntemler de mevcut.

Doğal güneşten koruma sağlayan cildinizi besleyen seçenekler de şöyle:

Hindistancevizi yağı

Ayçiçek yağı

Jojoba yağı

Shea yağı

Okaliptus yağı

Vitamin D ve E

Bu yağları alırken organik, soğuk sıkım ve rafine edilmemiş olanlarını seçmeye çalışın. Her gün güvenli gün ışığı almanız vücudunuzun yeterli D-vitamini üretmesini sağlayacaktır.

Güneş, yeterli D-vitamini ve doğru beslenme ilişkisi