Haftanın bazı günleri, günde 30 dakika egzersiz yapıyor ve bunun yeterli olduğunu mu düşünüyorsunuz? Araştırmalara göre, özellikle 50’li yaşlardaki bayanların kilo almayı engellemek için günde en az 60 dakika egzersiz yapmaları gerekiyor.

Egzersiz neden önemli?

Aslında egzersiz yaşınız ilerledikçe az değil daha fazla olmalıdır. Genç vücutlar daha hızlı kalori yakarlar ama yaşınız arttıkça fazla kilolarla başetmek daha zordur. İnsanlar yaşlandıkça gün içinde daha az kalori alsalar bile kilo alırlar. Bunun sebebi yaşlandıkça metabolizmanızın yavaşlamasıdır.

Sebebi kas çoğunluğudur. Ne kadar çok kasınız varsa vücudunuz enerji harcamak yani kalori yakmak için daha iyi görev yapar. Kas kaybı yaşlanmanın süreçlerinden biri olmasına rağmen gittikçe yavaşlayan metabolizmanızla savaşabilirsiniz.

Zayıf kaslarınızın oranını artırırsanız gücünüzü, metabolizmanızı ve bütün enerji seviyenizi de artırmış olursunuz.

Sandığınızdan daha aktifsiniz

60 dakika egzersiz yapmak gözünüzü korkutsa da aslında değil çünkü gün içinde yaptığınız aktiviteleri egzersiz olarak saymıyorsunuz. Köpeğiniz mi var? Onu 2 defa 10 dakikalık yürüyüşlere çıkarın böylece hedefinizin 3’te 1’ine ulaşmış olursunuz. İş yerinizde asansör yerine merdivenleri tercih ederek, banyonuzu ovarak temizleyerek ya da torunlarınızla yerde boğuşarak 60 dakikalık hedefinize ulaşabilirsiniz.

Yavaş başlayın

Fiziksel olarak fit olmak için aşama aşama ilerlemelisiniz. Yediklerinizi ve içtiklerinizi değiştirmelisiniz. Egzersiz yapmanız ve yaşlı bedenler için özel teknikler öğreten eğitmenler tutmalısınız. Bütün bedeninizi ve hayat stilinizi yeniden eğitmelisiniz.