Medical Park Acarkent Kliniği’nden plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi uzmanı Doç. Dr. Cenk Şen, estetik cerrahideki yeni gelişmeleri anlattı: “Estetik plastik cerrahi ameliyatlarında, doktorun hastasının beklentilerini tam olarak anlaması, başarıdaki en belirleyici etken. Doktorun bu beklentiler doğrultusunda, tıbbi ve cerrahi olarak yapılabileceklerini hastasıyla belirlemesi gerekir. Plastik cerrahların ellerinde sihirli değnek olmadığı, cerrahi uygulamaların belli limitleri olduğu hiçbir zaman unutulmamalı. Tıbbi ya da cerrahi uygulama sonucundaki başarı, hasta ve doktor memnuniyetinin birlikte olmasıyla gerçekleşir.

Son yıllarda cerrahi teknik ve cihazlardaki gelişmelere paralel olarak plastik cerrahi uygulamalarında da ciddi değişiklikler oldu. Estetik cerrahi ameliyatlarında hedef; güzelliğin yanında doğallık, fonksiyonellik ve ameliyat edildiğinin anlaşılmaması.

Kalkık burun eskidendi

Estetik burun cerrahisinin tüm dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de en fazla uygulanan ameliyat olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Eskiden küçük, dar ve ucu kalkık burunlar hedefleniyordu. Ancak artık fonksiyonelliği bozmadan yani hastaya solunum güçlüğü yaratmadan, küçük müdahalelerle güzel görünümlü bir burun elde etmek önceliğimiz oldu.

En büyük korku tamponlar Tamponlar artık ameliyatın türüne göre ya hiç konulmuyor ya da bu iş için özel üretilmiş, hastaya olabildiğince az rahatsızlık veren çeşitleri kısa süreli olarak kullanılıyor. Yine anestezi tekniklerindeki birtakım gelişmeler, seçicilik ve hedefe yönelik cerrahi; doku travmasını azaltarak, ameliyat sonrası morlukla şişliklerin azalmasını, iyileşme sürecinin daha sorunsuz olmasını sağlıyor. Burun ameliyatı sonrası kısa dönemde gündelik yaşama dönülebiliyor. Burnun son şeklini almasıysa altı ayı bulabiliyor.”