doutzen-kroes hamile

1960 yılında kürtaj yasası 2012 yeni kürtaj yasası kürtaj yasası 2015 kürtaj yasası son durum kürtaj yasası ne zaman yürürlüğe girecek kürtaj yasası 2013 kürtaj yasası 2012 kürtaj yasası çıktı mı


Kürtaj ile ilgili yasada bir takım değişiklikler yapılarak yeni yasa çıkarılacağı konusu son günlerde gündemde ve medyada en çok yer alan konulardan birisi.Kürtaj yani rahim tahliyesi(halk arasındaki yaygın deyimi ileçocuk aldırma, bebek aldırma, gebelik aldırma) ile ilgili son yasal düzenleme 1983 yılında yapılmıştı.

Yeni kürtaj yasası neleri değiştirecek henüz belli değil ancak bir ay içerisinde çıkarılacağı söylenen yasada olması beklenen değişiklikler aşağıdaki şekilde sıralanabilir.

Yeni kürtaj yasasında neler değişebilir:

  • İstemli kürtajın tamamen yasaklanması veya şu an itibariyle 10. haftaya kadar olan sınırın daha aşağıya çekilmesi konusunda değişiklik yapılacak mı?
  • Down sendromu ve benzeri anomalilerin gebelik sırasında tespit edilmesi halinde gebeliğin aile istemiyle sonlandırıması konusunda değişiklik yapılacak mı?
  • Bebekte saptanan anomaliler (sakatlıklar, özürler) nedeniyle kürtaja izin verilebilecekse bunlar hangi anomaliler için geçerli olacak ve kaçıncı gebelik haftasına kadar kürtaj mümkün olacak?
  • Annenin hayatını tehlikeye atan veya annede mevcut hastalıkların ilerlemesine neden olan bir gebelik mevcutsa gebelik sonlandırılabilecek mi?
  • Tecavüz v.b istenmeyen cinsel ilişkilerle meydana gelen gebeliklerin düşük-kürtaj yöntemleri ile sonlandırılması mümkün olacak mı?
  • İstenmeyen gebeliklerin ve bunlara bağlı gereksinim duyulabilecek kürtaj işlemlerinin önlenmesi için yeni uygulamalar başlayacak mı? İstenmeyen gebelikler oluşmadan önlemek için doğum kontrol yöntemlerinin daha yaygın ve bilinçli kullanılmasına yönelik yeni çalışmalar başlayacak mı?
  • Gebeliğin annenin psikolojik sağlığını etkilemesi ve annenin bunu belirtmesi kürtaj gerekçesi sayılabilecek mi?
  • İsteğe bağlı kürtaj uygulaması devam ederse sosyal güvenlik kurumu bu işlemin ücretini hasta adına karşılamaya devam edecek mi?
  • Yeni kürtaj yasası ile kürtaj işlemleri tamamen veya kısmen yasaklanırsa bunun sonucunda güvenli olmayan kürtaj işlemlerinin artmaması için ve anne ölümü ile ilgili oranların artmaması için önlemeler alınacak mı?Çıkarılması planlanan yeni yasa ile ilgili gelişmeler oldukça bu sayfa güncellenecektir…