yenidoğan beyin gelişimiYENİ DOĞAN BEBEKLERİN GÖRÜNÜMÜ

Bebeğinizin doğumuyla birlitke artık bir anne ve baba oldunuz. Bundan sonra elbette ki bilinçli birer ebeveyn olarak harika bir evlat yetiştireceksiniz. Tabi biricik yavrunuzu yetiştirirken bazı konularda da bilgi sahibi olmanız sizin faydanızadır. Bunlardan biri de bebeğinizin dış görünümü hakkında bilgi sahibi olmaktır.

1. Bebeğinizin başı:

Bebeğiniz doğduğu zaman başı vücudunun diğer bölümlerine göre oran olarak biraz daha büyüktür. Genelde bebeklerin yeni doğdukları zaman başının çevre uzunluğu 35 cm. civarındadır. Tabi bu durum bebeğiniz büyüdükçe normale dönecektir. Yeni doğan bebeklerde bıngıldaklar olur. Bıngıldak bebeğin kafatasındaki boşluklardır.

Bunu diğer başka bebeklerde fark etmişsinizdir. Bu boşluklar bebeğinizin sizindoğumkanalınızdan daha rahat geçmesini sağlar. Kafatasındaki bu boşluklara mümkün olduğunca dikkat edin. Sert bir darbe almadıkça bu boşluklar bir sorun çıkarmazlar. Zaten zamanla kapanacaklardır. Görünümü yumuşak bir yüzey olduğu için biraz içe çökük olabilir.

Diğer yandan bebeğinizin kafasında biraz eğrilik veya yassılık olabilir. Bu doğum kanalından geçerken yaşanan baskıdan kaynaklanmaktadır. Diğer yandan yüzünde şişlikler olabilir. Bunlar zamanla normale dönecektir.

Kafasındaki saçlar ya çok seyrek ya da tam olabilir. Saçlar genelde yukarı doğru dik duruyor olabilir. Gözlerinde doğum sırasındaki basınçtan dolayı kanlanma olabilir. Zamanla bebeğin kafa ve yüz görünümü normale dönecektir.

2. Bebeğinizin kemikleri:

Bebeğinizin kemik gelişimi de önemlidir. Yeni doğan bebeklerde kemikler daha hassas ve kırılgandır. Bebeklerin kemik gelişimi için beslenmesi ve vitamin desteği çok önemlidir. Özellikle D vitamini kemik gelişiminde önemli bir yere sahiptir. Onun için bu konuda bilinçli hareket edin. Havanın soğuk olmadığı güneşli havalarda bebeğinizi güneş ışığına çıkarın, gezdirin. Bu iyi gelecektir. D vitamininin eksikliği ileride bebeğin kemik yapısında bozukluklara yol açabilir.