lohusalık hüznüYENİ ANNELERE ENERJİLERİNİ ARTIRACAK ÖNERİLER

Özellikle doğum sonrasında anneler yoğun bir bebek bakımı içinde kendilerini bulurlar. Ayrıca doğum sonrasındaki ilk birkaç haftada yaşanan psikolojik ve duygusal dalgalanmalar da anneleri oldukça yıpratır. Enerjileri tükenmiş olarak hissederler. Bebeğin en çok ihtiyaç duyduğu zamanlarda annelerin enerjilerinin tükenmiş olması olumsuz bir durum yaratır.

Bu durumdan kurtulmak için özelikle bebek büyüten anneler aşağıdaki önerileri dikkate alarak daha enerjik olabilirler.

  •  Gün içinde sürekli hareketsiz durmaktansa daha hareketli olmayı tercih etmelidir. Hareket ederek kasları çalıştırmak kan akımını hızlandırır ve bu da enerjiyi artırır. Sonuçta duygular da canlanır. Hareket bitkinliğe yol açabilen strese de iyi gelir. Çünkü bu yolla vücutta insanın kendisini daha iyi hissetmesini sağlayan endorfin hormonunun ( mutluluk hormonu ) salgılanmasına yardımcı olur. Mutsuzluk kişinin enerjisini tüketir.
  •  Gün ışığından yeterince faydalanmayı ihmal etmemelidir. Çünkü gün ışığı kişinin vücudunun belli bir düzende işlemesine de yardımcı olur. Bu amaçla sabah kalkınca perdeleri kenara çekip pencereleri açmak ve güneş ışığının ve temiz havanın içeri girmesini sağlamak gerekir.
  • Ayrıca dışarı çıkıp kısa yürüyüşler yapmak da oldukça faydalıdır. Dışarıda güneş ışınlarını haftada 2 defa 10 – 15 dk. sürelerle almak vücudun ihtiyaç duyduğu D vitamini açısından da önemlidir. D vitamini ayrıca kemiklerin güçlenmesini sağlayan kalsiyum mineralinin de daha iyi emilimini sağlar.
  •  Her gün müzik dinlemeyi ihmal etmemelidir. Çünkü müzik duyguları canlandırır ve bu yolla enerji düzeyini olumlu yönde etkiler.
  •  Yüksek enerjili insanlarla birlikte olmak da oldukça önemlidir. Enerjisi bitik ve mutsuz insanlar bu özelliklerini başkalarına da yayarlar. Aynı şekilde enerjik ve mutlu insanlar da diğerlerini oldukça olumlu yönde etkilerler. Özellikle bebek büyütürken kendilerini oldukça yıpranmış ve tükenmiş hisseden anneler, kendilerini mutlu hissettirecek insanlarla vakit geçirmelidirler. Mutsuzluk ve stres aşılayan kişilerden uzak durmalıdır. Özellikle bu postpartum depresyonu sorunu yaşayan anneler için oldukça gereklidir. (Lohusalıkta Psikolojik Durumunuz)
  •  Enerji artıracak besinleri tüketmeye özen göstermelidir. Bu amaçla portakal gibi önemli C vitamini ve lif kaynaklarını tüketmelidir. Bol su içmelidir. Kafeinli içeceklerden uzak durulmalıdır.