yemek yemeyen çocuğa nasıl yedirilir

yemek seçen çocuklar yemek yemeyen çocuklar çocuğa yemek yedirmenin yolları çocuklara nasıl yemek yedirmeli


Çocuklar genelde yemek yedirmeye çalışan annelerine zorluk çıkarmayı tercih ederler. Yemek konusunda gayet uysal olan ve bir annenin istediği her şeyi yapan çocuk sayısı azdır. Genelde çocuklardaki bu tutum 2-3 yaş aralarında daha yoğundur. Hatta bazı çocuklar yemek konusunda annelerini bıktırabilirler. Kimisi yemek yemek istemez, kimisi zamanında yemez, kimisinin bazı yiyeceklere karşı olumsuz bir tavrı vardır, kimisi abur cubur yemeyi sever, kimisi oyun oynarken oyuna ara verip yemeğini yemez. Belki de bazı çocuklar annelerini bu şekilde kızdırmaktan da zevk alıyor olabilir. Tabi çocukları bu yemek konusundaki tavırlarından vazgeçirmek zor olsa da alınacak bazı önlemlerle çocuğu yemek konusunda daha az sorun çıkarak birisi haline döndürebilirsiniz.

Alınacak önlemlerden bir tanesi çocuğa acıktığı zaman yemek yedirmektir..!
Aç olmayan bir çocuğa yemek yediremezsiniz. Karşı bir tepkiyle karşılaşırsınız. Ayrıca çocuk için düzenli öğün saatleri belirlemek gerekir. Ve yemeklerini o saatlerden vermeniz daha az sorunla ve itirazla karşılaşmasına yardımcı olur. Diğer taraftan çocuğun acıkmasını da beklemek gerekir.Eğer çocuğun sabah, öğlen ve akşam yemeklerini belli saatlerde ve arada düzenli aralıklarla veriyorsanız bunu devam ettirin ve bu düzeni koruyun. Çocuk ayrıca acıktığı zaman da bunun belirtilerini size gösterecektir.

Çocuğa yemek yedirirken ortamınız müsait olsun. Yani çocuğun tamamen yemeğe odaklanması gerekir. Onun için onu yemek yerken dikkatini kaçıracak şeylerin olmamasına dikkat edin. Mesela oyuncaklarla dolu bir oda, televizyondaki bir çizgi film çocuğun dikkatini kaçırabilecek şeylerdir. Bazı çocuklar yemek yerken yanlarında çok sevdiklerini bir eşyanın da olmasını isterler. Bu durumda çocukla anlaşma yapın ve o sevdiği eşyanın sadece onun yanında durabileceğini söyleyin.