yemek bozukluğu,YEME BOZUKLUĞU GEBELİĞİ ETKİLER Mİ?

Yeme bozukluğu yani yediğini çıkarma hastalığı blumia nevroza veya anoreksia nevroza şeklinde görülebilir.

Yeme bozukluğu sorunu gebelik süreci için olumsuz sonuçlar doğurur. Yeme bozukluğu olan kadınlarda vitamin ve mineral eksiklikleri görülür ki bu hem anne sağlığı hem de anne karnındaki bebek için oldukça zararlıdır.

Çünkü anne adayı gebelikte hem kendisi hem de bebeği için gerekli olan vitamin ve mineralleri alamıyor ve depolayamıyor demektir. Bu eksiklik bebekte anormalliklere yol açabilir.

Yeme bozukluğu doğurganlığı etkileyerek gebeliği güçleştirebilmektedir.

Yapılması gerekenler

Eğer gebelikten önce veya gebelik başlangıcında bu alışkanlık terk edilirse daha sağlıklı bir gebelik geçirme şansı yükselir.

Doğum uzmanının kadındaki yeme bozukluğu sorunundan haberdar olması önemlidir.Yemem bozukluğu sorunu için bu konuda uzman bir hekimden yardım alınmalı ve gerekirse destek gruplarına katılmalıdır.Yeme bozukluğu olan kadınlar yediklerini çıkarmak için ilaç kullanıyorlarsa bu ilaçların alımı durdurulmalıdır.Akıldan çıkarılmaması gerekenler Gebelikte belli ölçülerde kilo alınması gerektiği asla unutulmamalıdır. Normal alması gereken kiloyu alan kadınlar da gebelikte gayet güzel ve hoş görünebilirler.

Gebelikte alınması gereken kilolar sağlıklı besinler yoluyla olmalıdır. Bu sağlıklı besinlerle alınan kilolar gebelik sonunda daha çabuk verilir.