gozaltiAnti aging yaşlanma karşıtı anlamına geliyor. Yaşlanmayı mümkün olduğu kadar yavaşlatmak için beslenme düzenine dikkat etmek, yaşlanma etkilerini azaltan hafif estetik önlemler almak ve tabii günlük yaşamda spor ve egzersize yer vermek gerekiyor. Dr. Burak Başarır, yaşlanmayı geciktirmek için alabileceğimiz önlemleri anlatıyor:

İnsanlığın tümünü ilgilendiren bu konu her geçen gün giderek daha popüler olamaya devam ediyor.Gen teknolojisi ve klonlamanın gelmiş olduğu teknolojik düzeyi düşünürseniz, yaşlanma etkilerini geciktirmek kadar, ömrü daha da uzatabilmek gibi hedefler içermektedir.Başka bir deyişle insanoğlu tüm gücüyle ölümsüzlüğü aramaktadır. Antiaging uygulamalarını 3 ana başlık altında incelemek gerekir.

1 – Beslenme

Japonya’nın Okinawa adası uzun yıllar en uzun yaşama sıralamasında dünyada ilk sıraları kimseye kaptırmamıştır. İkinci dünya savaşı sonrasında Amerikan istilası ve tüm ülkede görülen fast food zincirlerinin ada ya da nüfuz etmesi sonucunda yaşam sürelerinde belirgin azalmalar gözlemlenmektedir.

Dünyadan başka bir örnek de son derece kapalı bir toplum olan Girit adasıdır. Yaşamlarını ada üzerinde izole geçiren Giritliler’in başka bir özelliği de kalp damar hastalıkları ve felç, dolaşım sistemi gibi sağlık problemlerinin hemen hiç gözükmemesidir. Giritliler’in beslenme düzeni araştırıldığında iki detay tespit edilmiştir. Birincisi protein tercihlerini balıktan yana kullanmaları, ikincisi ise sadece zeytinyağı ile hazırladıklar bol sebze tüketmeleridir.

Yukarıdaki örnekler ışığında beslenme düzeni ve tarzının yaşlanma ve ömür üzerinde birincil ve çok önemli rol oynadığı artık kesinleşmiştir.