Yazın bunaltıcı sıcağından, kışın ise soğuktan tir tir titreten havalarda can simidi gibi sarıldığımız, en temel ihtiyaç olarak gördüğümüz klimalar, evlerin ve iş yerlerinin vazgeçilmezleri oldu. Sıcak havalarda vazgeçilmez olan klimaların bilinçsiz kullanıldığında, sağlık açısından birçok olumsuz sonuçlara yol açacağını belirten Op. Dr. Muhammet Dilber, dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

Klima açıkken uyuyanlara uyarı!

Klimalar havayı ısıtır, soğutur ama aynı zamanda havayı kurutur, neticesinde üst ve alt solunum yollarının hastalanması için zemin oluşturur.

Klimanın çalışması ile havadaki nem oranının azalması mekanda yoğunlaşan kuru havanın, burunda- boğazda tahrişe neden olması sonucu enfeksiyon riski belirgin ölçüde artar. Böylece kronik farenjitlere davetiye çıkarmış oluruz.

Özellikle klimalı bir ortamda uyurken dikkatli olmak gerekir. Çünkü bu sırada vücudumuzun savunması zayıflar ve kolaylıkla hastalanabiliriz.

Terliyken dikkat!

Dışarıdan terlemiş olarak gelip klimalı ortama girdiğimizde, terin üzerimizde aniden soğuması “klima çarpmasına” sebep olabilir. Ani soğuk ve sıcak değişimi, bir nevi “şok” etkisi oluşturur ve boyun tutulması ve göğüste bıçak saplanır tarzda bir ağrı meydana getirir. Bunu önlemenin yolu ortamdaki ısıyı bir anda çok fazla soğutmaktansa kademeli olarak düşürmekten geçer.

Klimalı ortamda sigara içmek daha tehlikeli!

Klimalı ortamda sigara içilmesi ise bağışıklık sistemini zayıflatarak kronik akciğer hastalıkları için zemin oluşturur. Nemsiz ortamda kurumuş üst ve alt solunum yolları hastalanmak için zaten çoktan bahane arıyorken üstüne bir de sigara içilmesi durumu iyice kötüleştirmekten başka bir şey değildir.