Her yaşta görülmekle birlikte, çoğunlukla menopoz ve menopoz sonrasında görülen vajinal kuruluğa dair bilinmesi gerekenleri Op. Dr. Senai Aksoy anlatıyor.

Vajinanın nemli yapısı zaman zaman biz kadınları rahatsız etse de sağlıklı bir vajinanın duvarlarının ince bir nem tabakasıyla kaplı olması normal. Bunun tam tersi bir durum, yani vajinal kuruluk, tedavi edilmesi gereken bir sorun.

Vajina kuruluğu nedir, neden olur?

Vajinanın duvarları ince bir nem tabakası ile kaplıdır. Kadın cinsel olarak uyarıldığında pelvik bölgedeki organlarda kan dolaşımı artar ve kayganlaştırıcı vajina sıvısının miktarı artar. Ancak adet döngüsü, menopoz, yaşlanma, doğum ve emzirme gibi nedenlerin yarattığı hormonal değşiklikler bu sıvının miktarını ve yapısını değiştirebilir.

Vajinal sıvının yetersizliği her yaşta görülmekle birlikte, vajinal kuruluk, çoğunlukla menopoz ve menopoz sonrasında görülür. Vajinal kuruluk atrofik vajinitin de (östrojen miktarının azalmasına bağlı olarak vajina duvarlarının incelmesi ve enflamasyonu) başlıca belirtisidir.

Vajina kuruluğu hangi yaşlarda daha çok görülür?

Vajina kuruluğu daha ziyade menopoz ve menopoz sonrası dönemde görülür.

Vajina kuruluğu cinsel hayatı nasıl etkiler?

Vajinal kuruluk beraberinde getirdiği kaşıntı, yanma, acı ve hafif kanama gibi belirtiler nedeniyle kadının yaşantısını ve cinsel yaşamını olumsuz etkiler. Ayrıca vajinanın kaygan olmaması cinsel ilişkiyi zorlaştırabilir.

Vajina kuruluğu nasıl tedavi edilir?

Genellikle tedavi için ağızdan verilen veya cilde yapıştırılan östrojen desteğinden ziyade bölgeye sürülen özel östrojen kremleri tercih edilir. Vajinal kuruluk dışında diğer menopoz belirtileri de yaşanıyorsa doktorunuz hormon replasmanı tedavisi uygulamayı da önerebilir.