uyumak istemeyen çocuk


Çocukların çoğu için yatağa gitmek oyuncaklarından ve ailesinden 10-12 saat uzak kalmak ve gün boyu yaptığı keşiflerin bitmesi anlamına gelir. Buna karanlık bir odada yapayalnız kalması da eklenince çocukların uyuma konusundaki isteksizliklerini ve yaygaralarını anlamak zor değil.

Çocuğunuz Büyürken Sizi Neler Bekler” adlı kitaptan uyku saati kavgalarını barışla sonlandırma taktiklerini sizlerle paylaşıyoruz.

Çocuğunuza mantıklı bir uyku düzeni kurun. Gündüz uykularının gece uykularını sabote etmediğinden emin olun. Akşam çocuğunuzu yatırdığınız saatin gerçekçi olup olmadığını da gözden geçirin. Ortalama 18 aylık bir çocuk gündüzleri 1-1,5 veya 2 saatlik uykuya ihtiyaç duyar (elbette, bazılarının uyku gereksinimi bundan daha az, bazılarınınki ise daha çok olabilir). Yorgun olmayan bir çocuğu uyutmaya çalışmak problem doğurabilir. Sorun çocuğun korkularından kaynaklanıyorsa şunlar size yardımcı olabilir:

• Çocuğu yatağa veya odasına göndermekle tehdit etmeyin; bu davranış onun uykuyu keyifli bir şey olarak benimsemesini önler.

• Uykunun sağlıklı büyüme ve koşup oynamak için şart olduğunu ona anlatın. Diğer tüm insanların (yuvadaki arkadaşları, kuzenleri, büyükannesi ve büyükbabası, hatta anne ve babası) geceleri uyuduğunu ona hatırlatın.

• Daha geç bir uyku saati belirleyin. Çocuğun uykusu gelmeden yatırmak boşuna bir davranıştır. Uykuya dalması yarım saat-bir saat alıyorsa uyku saatini yarım saat geçe alın.

• Saatin alarmını yatma törenine başlamadan 10 dakika öncesine ayarlayın; böylece çocuğunuz kendisini uykuya hazırlama fırsatı bulmuş olur. Yatmadan yarım saat önce uzun sürecek bir oyuna başlamamasını sağlayın, aksi halde oyununu yarım bırakıp yatmak istemeyecektir.