uyuyan bebekBazı bebekler geceleri sık sık ağlayarak uyanır ve uykuya anne-babalarının yanında devam etmek ister. Ebeveynler de genellikle bu gözü yaşlı misafiri yataklarına kabul eder. Çocuk yetiştirme konusunda uzman kişiler çocukla uyumak ne kadar güzel olursa olsun anne ve babaların onların bu isteğine hayır diyerek çocuklarını kendi odalarında uyumaya alıştırmaları gerektiğinin altını çiziyorlar.

Bebeklerin dört aylık olduktan sonra geceleri sık sık uyanıp sonra yeniden uykuya dalmaları olağandır. Anne ve babalara düşen, bu normal davranış karşısında bebeğin yanına gitmeyip onun kendiliğinden uykuya dalmasını beklemektir. Bu, kulağa zor gelse de çocukların geceleri bilinçli olarak anne-babayı görmek için ağlamalarını engeller.

Çocuğunuzun ağlaması 10 dakikadan fazla sürüyorsa yanına gidin ve ona sakin bir ses tonuyla her şeyin yolunda olduğunu söyleyin. Odada iki dakikadan fazla vakit geçirmemeye dikkat edin ve avutmak için ona mama vermeyin. Bu, bebeğinizin yeme düzenini bozacağından başka problemlerin doğmasına neden olabilir.

Oyun oynamayın, mama vermeyin

Anne-babaların başvurduğu yanlış yöntemlerden biri de uykusu gelene kadar bebekle oyun oynamaktır. Bu bebeğin oyun ve uyku saatlerini birbirine karıştırmasına neden olur ve gece yarısı sırf oyun oynamak için uyanmak isteyebilir.

UZMANLAR

“Uykusunu alamayan çocuk huysuzlaşır”

Dr. Recep Ergun Gürsoy (Medical Park)Bebek ona ayrılan odada uyumalıdır. Loş bir gece lambası bebeğin daha rahat uyumasını sağlar. Çocuklar anne ve babalarıyla uyumayı çok sevseler de, anne-babalar onlarla yatmak için ısrar eden çocuklarını odalarına geri götürmeli ve ancak hafta sonlarında beraber uyumalıdırlar. Bu durum beraber uyumanın alışkanlık yerine ödül olarak algılanmasını sağlar.Uyku, çocukların büyümesinde önemli rol oynar. Yeni doğan bebeklerin yaklaşık 18 saati uykuda geçer. Altıncı aya gelindiğinde ise uyku süresi azalmaya başlar. 1 yaşındaki bir çocuk gündüz 2,5 saat,  gece 11 saat uyumalıdır. Ailelere düşen görev, çocuğun bu süreyi tamamladığından emin olmaktır çünkü gece uykusunu alamayan çocuklar bunu gündüz tamamlamaya çalışır, geç uyanır, yemek düzeni bozulur ve huysuz olurlar.