Ragıp Savaş / Susamlı ve baharatlı bonfile (2 kişilik)

* 4 dilim 3 cm. kalınlığında bonfile* 4 çorba kaşığı sızma zeytinyağı* 2 diş sarımsak, ince kıyılmış* 3 çorba kaşığı oyster sos* 1 tatlı kaşığı tane hardal* 1 tatlı kaşığı kakule* 1 tatlı kaşığı kırmızı tane biber* 1 çay kaşığı tuz* 1 tatlı kaşığı susam* Taze kekik

Bonfile dilimlerini zeytinyağı ve sarımsakla 1 saat kadar bekletin. Ayrı bir kapta oyster sos, tane hardal, değirmende çekilmiş iri tane biberler, yine havanda hafifçe dövülmüş kakule çekirdekleri, susam ve tuzu karıştırın. Zeytinyağı içinde dinlenmiş etleri, zeytinyağı ve sarımsaklarla baharat karışımına bulayın.

Sonra çok kızgın yapışmaz yüzeyli bir tavada toplam 7 dakika her iki yüzünü de pişirin. Bu işlemi yaparken hafifçe 3-4 dakika kapak kapatarak pişirirseniz etlerin içi kırmızı kalmaz… Ama az pişmiş et sevenler için kuvvetli ateşte 7 dakika idealdir. Üzerine taze kekik ve tabağın yanına da yine tane hardalla servis edebilirsiniz.

Demet Kutluay / Somonlu kalpler (2 kişilik)

* 6 dilim tost ekmeği* 6 dilim füme somon* 3 çorba kaşığı labne peynir* 1 demet dereotu* 1 çorba kaşığı sızma zeytinyağı* 1 çorba kaşığı kapari çiçeği* Değirmen karabiber

Tost ekmeklerini varsa kalp şeklinde bir kalıpla kesin. Somonları da minik minik doğrayın. Ekmeklerin üzerine önce labne peynirini sürün ve hazırladığınız somonları üzerlerine hafif yüksekçe yerleştirin. Daha sonra kapari çiçeği, karabiber ve dereotuyla süsleyin. Üzerlerine hafifçe sızma zeytinyağı gezdirerek servis edebilirsiniz.