sezaryen doğum normal doğumdan daha tehlikeli

sezaryen doğum artışı anneler hangi doğumu seçiyor sezaryen doğum normal doğumdan daha riskli sezaryen doğum normal doğum


Sezaryen doğumlarla ilgili açıklamalarda bulunan Dr. Aytekin Kemik, 2015 yılı verilerine göre Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerde sezaryen oranının yüzde 39, üniversite hastanelerinde yüzde 63, özel hastanelerde ise yüzde 81 olduğunu söyledi.

Doğum verilere göre üniversite ve özel hastanelerde sezaryenle doğum oranlarının yüksek olduğunu belirten Kemik, “Sezaryen aslında doğum şekillerinden birisi değildir. Doğum tektir, o da normal doğumdur. Sezaryen, doğumun mümkün olmadığı durumlarda veya anne ile bebeğin risk altında olduğu durumlarda anne ile bebek sağlığını korumak için yapılan bir ameliyatla bebeğin anne karnından çıkartılmasıdır. Yani sezaryen doğum değil bir ameliyattır” diye konuştu.

Türkiye’de Sezaryen Doğum Ortalaması yüzde 48..!
Sezaryenle doğumda dünya ortalamasının yüzde 15 olduğunun altını çizen Kemik, “2015 yılı Türkiye ortalaması yüzde 48’dir.Mersinilimizde ise 2015 yılı sezaryen oranı yüzde 58’dir. Sezaryen yönteminin anne ve bebek için hayat kurtarıcı olabildiği durumlar da vardır bununla birlikte Dünya Sağlık Örgütü’ne göre gerekli olan sezaryen oranı ise tüm doğumlar içinde yüzde 15’i geçmemektedir. Sezaryenle doğumda artış yaşanmasının sebepleri arasında anne adaylarının doğum ile ilgili endişeleri ve korkuları nedeniyle sezaryen yönünde taleplerinin olduğu düşünülmektedir. Anne ve baba adayları, doğumun kesin başlama zamanının önceden bilinmemesinden, doğumun uygunsuz zaman ve koşullarda başlama ihtimali ve hastaneye gitmede geç kalma korkusundan, doğum başlangıç belirtilerini fark edemeyecekleri düşüncesinden, doğum sancısı korkusundan dolayı normal doğum açısından herhangi bir risk durumu söz konusu olmamasına rağmen sezaryen için ısrar etmektedirler” şeklinde konuştu.