Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı araştırma, Türkiye’de okul çocuklarının süt ve süt ürünlerini yeterince tüketmediğini ortaya koydu.

26 ilde 140 ilköğretim okulunda 1-4’üncü sınıflarda eğitim gören toplam 12 bin 301 çocuk üzerinde yapılan ve bu yaş grubundakilerin gelişim yönünden izlenmesi amacıyla yürütülen araştırmada, süt ve ürünlerinin tüketilmesini de içeren önemli bulgular yer aldı.

2011’de yayımlanan araştırmada, çocuklarda büyümenin bozulmasının çok nedenli bir sorun olduğu belirtilerek, besin ve besin ögelerinin yetersiz alımı, özellikle enerji ve protein gereksinimlerinin karşılanamamasının, büyümenin bozulmasının en temel nedenlerden biri olduğu vurgulandı.

Okul çağı çocuklarında, beslenmenin önemine işaret edilen çalışmada, en hızlı büyümenin kızlarda 10-12, erkeklerde ise 11-14 yaşlarında başladığı belirtildi.

Okula kahvaltı etmeden gidiyorlar
Raporda, çocukların yeterli ve dengeli beslenebilmesi için çocuk, aile, okul yönetimi ve öğretmenlerin beslenme konusunda bilinçli, eğitimli ve iş birliği içinde olmalarının önemine dikkat çekildi.

Sağlık Bakanlığı’nın araştırmasına göre çocukların büyük bölümünde, kahvaltı etmeden okula gitme alışkanlığı bulunuyor.

Zamanını uyku, dinlenme, oyun ve çalışma için uygun ayarlama alışkanlığı kazanamayan çocuklar, sabahları zamanında kalkıp kahvaltı edemiyor. Ailenin, özellikle de annenin kahvaltı alışkanlığı olmaması bu olumsuz durumu pekiştiriyor.

Araştırmaya göre çocukların yüzde 35.1’i okula her gün kahvaltı etmeden gidiyor.

Süt ve ürünleri yeterli tüketilmiyor
Okullarda beslenme uygulamaları için ülke politikası oluşturulması önerisinin dile getirildiği araştırmada, şu noktalara dikkat çekildi:
”Gelişmiş ülkelerde okul öğle yemeği, okul kahvaltısı, okul çocuklarına ücretsiz süt sağlanması gibi uygulamalarla çocukların yeterli ve dengeli beslenmelerine yardımcı olunmakta, sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırılmaya çalışılmaktadır.