“Beneath the Skin of Beauty” adlı araştırma, güzellik anlayışı ile ilgili çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. 20 ila 60 yaş arasında değişen 10.000 kişiyle yapılan araştırmada genel olarak “Görüntünüzden memnun musunuz?” ve “Genç kalmak için hangi yollara başvuruyorsunuz?”sorularına cevaplar arandı.

Araştırma, katılımcıların ortalama %60’nın başkaları için değil, kendi öz güvenleri için güzel görünmek istediklerini gösterdi. Tüm katılımcılar, güzelliğin altın çağının 20’li yaşlarda yaşandığını kabul ederken, 20’li yaşlardaki katılımcıların kendi görüntülerinden memnun olmadığını ve özellikle de ünlü kişilere benzeme arzularını ortaya koydu.

“Beneath the Skin of Beauty” araştırması kapsamında, yüzde yaşlanmaya sebep olan faktörler sorulduğunda, katılımcıların neredeyse %50’si, güneş, sigara, kötü beslenme ve stres cevabını verdi. Katılımcıların %50’si, illa genç bir yüz yerine parlak ve diri bir cilt istediğini belirtti.

Fransızlar partnerleri için güzelliklerini korumak istiyorlar
Araştırmada, Fransız kadınlarının büyük çoğunluğu partnerleri için güzelliklerini korumak istediklerini söylerken, İngiltere’de erkeklerin İngiliz kadınlarına oranla daha fazla görüntülerine önem verdiği ortaya çıktı. Tüm katılımcılar güzelliklerini koruma konusunda uygulayacakları tekniklere 30’lu yaşlarında başladıklarını söylediler.

Türkiye’de kişisel bakım ürünleri az kullanılıyor
Araştırmayı Türk hekimleri de yorumladı ve benzer tespitleri Türk kadınları için yaptılar. Dr. Alparslan Topçu, “Türkiye’de, hastalarımızın kozmetik işlemlere başlama yaşı genelde 35’den sonra. En sık başvurma nedeni ise, göz çevresi ve alınlarda kırışıklık şikayeti. Türkiye’de yaşlanmaya neden olan faktörler arasında, özellikle son 10 yılda bilinçsiz solaryum uygulaması, korunmasız güneşe maruz kalma, sigara kullanımı ve ailesel etkenler. Hastalar genelde aynaya baktıklarında görünümlerini beğenmedikleri, partnerlerinin beğenisini arttırmak ve sosyal çevresindeki arkadaşlarının öneri ve telkinleri sonrası bu tür yöntemlere başvuruyor. Hastalarımızın çoğu 20’li yaşlardaki görünümü, daha parlak ve lekesiz bir cilt istekleri ile bize geliyor. Türkiye’de kişisel bakım ürünlerinin az kullanımına paralel olarak kozmetik uygulamaların oranı da Avrupa ülkelerinin çok gerisinde”dedi.