tüp bebekTüp bebek tedavisi nedir?

Tüp Bebek tedavisi, erkeğin spermiyle kadının yumurta hücresinin vücudun dışında, bir laboratuar ortamında birleştirilmesidir. Klasik tüp bebek tedavisinde yumurta ve sperm hücreleri bir tüp içinde belli bir süre bırakılarak kendiliğinden döllenme olması beklenirken, mikroenjeksiyon yönteminde sperm hücresi, embryolog tarafından direk yumurta içine enjekte edilir. Bir sperm hücresiyle döllenmiş yumurtaya embryo denir. Oluşan embryolardan bir veya daha fazlası tekrar kadının rahim içine transfer edilerek, rahim iç duvarına tutunması ve gelişmeye devam ederekgebeliksağlanması beklenir. Ayrıca oluşan embrolardan geri kalanlar dondurulup saklanabilmektedir.

Tüp bebek tedavisi kimler için gereklidir?

Geçmişte tüp bebek tedavisi Fallop Tüpleri ( yumurtalık kanalları) hasar görmüş, tıkalı veya mevcut olmayan hastalar için önerilirken, günümüzde erkek faktörü, endometriozis hastalığı, açıklanamayan infertilite, polikistik over sendromlu hastalar için de bir tedavi seçeneğidir.

Tüp bebek tedavisinin aşamaları nelerdir?

1. Yumurtalıkların uyarılması:Normalde kadınlarda her ay bir yumurta gelişirken, tüp bebek tedavisinin bu aşamasında yumurtalıkların içindeki yumurtalar bazı özel, genellikle enjeksiyon formunda ilaçlarla uyarılarak çok sayıda yumurta gelişimi sağlanır.

Çok yumurta elde edilmek istenmesindeki amaç ise şudur:

Bu tedavi sırasında elde edilen her yumurta hücresi döllenmeyebilir veya döllendikten sonra gelişmeye devam etmeyebilir. Bu olasılıklara karşı tedavinin sonunda içinden en iyi kalitede embriyo veya embriyoların seçilerek transfer edilmesi için çoklu yumurta gelişimi şarttır. Yumurtalıkları uyarıcı ilaçlar veya iğneler uygulanırken, yumurtaların gelişimi vajinal ultrasonografi ve kan testleri ile takibe alınır. Doktorunuz bu aşamada yumurtaların olgunlaşıp, yumurta toplama aşamasına hazır olup olmadığınızı yakından izler. Bu süreç yaklaşık 7-14 gün sürer.Yumrtaların hazır olduğu düşünüldüğünde, genellikle “HCG” hormonu içeren son bir iğne ile yapılarak ortalama 36 saat sonra ikinci aşama olan yumurta toplamaya geçilir. Tedavinin bu ilk aşaması yumurtalıkların yetersiz gelişimi veya yumurtalıkların aşırı uyarılması gibi nedenlerle iptal edilebilir.