tiroid“Tiroit bezi hastalıklarının sık görüldüğü bir ülkede yaşıyoruz” diyor Prof. Dr. Osman Müftüoğlu. Basit guatrdan Haşimato hastalığına, tiroit kanserinden tiroit nodüllerine her türlü tiroit hastalığına, ülkemizde çok sık rastlandığını vurguluyor.

Tiroit hastalıkları denilince ilk sırayı tiroit nodülleri alıyor. Tiroit nodülü nedir, nasıl teşhis edilir, ne gibi sorunlara yol açar? Bu soruları Prof. Dr. Osman Müftüoğlu Hürriyet’teki köşesinde yanıtlıyor.

Tiroit nodülü nedir?

Tiroit nodülleri, tiroit bezinin içinde gelişen yumrulardır. Bu yumruları genellikle hastalar kendileri fark eder, boyunlarının ön kısmında hissettikleri bir şişlik nedeniyle doktorlarına müracaat ederler.

Nodüller, başka bir amaçla yapılan boyun muayeneleri esnasında da yakalanabilir. Tiroit nodülü yıllar içerisinde büyüyebilir; nohut, ceviz ve hatta portakal büyüklüğüne kadar irileşebilir. Bazı nodüller ise aniden oluşur ve neredeyse bir gecede rahatsız edici boyutlara ulaşabilir.

Nasıl teşhis ediliyor?

Doktorunuz tiroit nodülünü teşhis edebilmek için sizi dikkatlice muayene edecek, bu muayene esnasında nodülünüzün sert ya da yumuşak, hareketli veya sabit pozisyonda olup olmadığını, büyüklüğünü, yerini ve sayısını belirleyecektir. Sizden sesinizde bozukluk, kısıklık veya çatallanma gibi yakınmalarınızın olup olmadığını, ailenizde tiroit hastalığı hikâyesinin bulunup bulunmadığını, yakın bir zamanda boyun ve baş röntgeni çektirip çektirmediğinizi, kilo kaybı, çarpıntı, sinirlilik, ellerinizde titreme ve terleme gibi yakınmalarınızın bulunup bulunmadığını öğrenmek isteyecektir.

Daha sonra bu nodülün zararsız ya da kötü huylu hücrelerden oluşmuş hücre topluluğu veya sıvı dolu bir kist olup olmadığını öğrenmek için bazı incelemelere gerek duyacaktır.