Kadınlar için elleri ve tırnakları çok önemlidir. Tırnaklarımızın bakımı için çeşitli ürünler kullanıyoruz, düzenli manikür yaptırıyoruz veya yapıyoruz. Peki, hepsi bu kadar mı?

Bakımlı ve güzel tırnaklara sahip olmayı her kadın ister. Dış görünüşümüzün vitrinlerinden biridir tırnaklarımız.

Manikür teknikleri

Manikür yaparken, genellikle tırnağın etrafındaki deriler kesilir. Bu uygulama tırnağı belirginleştirir, çok daha güzel ve düzgün gösterir. Ancak ne yazık ki, tırnak için oldukça zararlıdır. O deriler tırnağı birçok enfeksiyondan korumak için uzarlar. Derilerin kesilmesiyle bu koruyucu çember ortadan kaldırılmış olur. Ayrıca manikür sırasında başta mantar olmak üzere birçok enfeksiyon bulaşabilir.

Her şeye rağmen tırnak derilerinizi kestirmek istiyorsanız, kendinize bir pens ve makas almalı, her defasında bu aletleri kullanmalısınız. Ama en doğrusu, parmaklar ıslakken bu etleri geriye doğru itmektir.

Sağlam bir tırnak yapısı için, tırnakların doğru bir teknikle kesilmesi ve düzeltilmesi gerekir. Estetik bir görünüm için tırnakların uç kısımları yuvarlatılır, sağlamlığını arttırmak içinse, etle birleşen kenarları düz tutulur. Tırnakların uçlarını ve kenarlarını inceltmek tırnak yapısını zayıflatır.

Çoğu kişi tırnaklarını şekle sokmak için onları keser. Tırnak kesimi yuvarlak uçlu bir tırnak makasıyla ve aynı yönde yapılmalıdır. Tırnak makasının değişik yönlerde kullanılması, tırnak yüzeyinde çatlamaya ve soyulmaya neden olur.

Tırnağı bir kez kestikten sonra, kenarlarını törpüyle düzeltmek gerekir. Bunun için keskin bir törpü seçilir ve törpüleme dıştan içe doğru yapılır.