çocuk ve televizyon izlemeTelevizyon çocukları nasıl etkiliyor, aileler nelere dikkat etmeli?

Sevgili Anne Babalar,Günümüzün sosyo-ekonomik şartları nedeniyle çocuklar zamanlarının büyük bir bölümünü kapalı alanlarda televizyon izleyerek geçiriyorlar. Bu nedenle anne babaların  televizyon konusunda bilinçli davranması gerekiyor.

Televizyon konusunda aileler nelere dikkat etmeli?

– 0-3 bebeklik ve erken çocukluk dönemidir. Bu yaşlar çocukların beyin gelişiminin en kritik olduğu dönemdir. Çocukların beyin gelişimlerin büyük bir bölümü bu dönemde tamamlanır. Çocuklar özellikle 2 ile 3 yaş arasında keşfederek, yetişkinlerle iletişim kurarak gelişimlerini desteklerler. Diğer taraftan televizyon pasif bir etkinliktir. Bu dönemde uzun saatler televizyon izleyen çocukların gelişimde gerilikolabiliyor. Bu nedenle çocuklar 0-3 yaşa kadar televizyondan uzak tutulmalı, 3 yaş sonrası ise eğitici yönü olmadığı taktirde gereksiz yere televizyon izlemesine izin verilmemelidir.

– 3-6 yaşokulöncesi dönemdir. Budönemde mümkün olduğunca televizyon karşısında az zaman geçirilmeli, kısa seanslar şeklinde televizyon izlenmelidir. Örneğin arka arkaya 30 dakika televizyon izlemek yerine 15 dakikaizleyip, 1-2 saat ara verdiktensonra 15 dakikadahaizleyebilirler. Çocuklarınarka arkaya saatlerce televizyon izlemesibilişsel fonksiyonlarını olumsuz etkileyebiliyor.

– Küçük çocukların izleyeceği çizgi filmlerin içerigine dikkat edilmeli, şiddet içerikli filmler izletilmemelidir. Uzun saatler televizyon izlemek okul öncesi dönemdeçocuklarınpsikolojilerini olumsuz etkiler. Çocuklar izledikleri her şeyi taklit etmek ister.Örneğin süperman gibi uçmayı deneyebilirler. Çünküçocuklar bu dönemdehayal ile gerçeği ayırt edemezler. En masum çizgi film bile olsa çocukların çizgi film fanatiği olması, düzenli izlemesi doğru değildir.