Uzun bir gece uykusundan sonra zor uyanıyor ve kendinizi hala yorgun hissediyorsanız, önemli bir toplantıda not alabilmek bir yana gözlerinizi zor açık tutuyor ve zihninizi diri tutabilmek adına küçük karalamalar yaparak konsantrasyonunuzu sağlamaya çalışıyorsanız sizin için artık tabağınıza göz gezdirerek yanlışları fark edip yerine doğruları koymanın zamanı gelmiş demektir. Çünkü ‘Dengeli bir diyet ile kazanacağınız performansı dengesiz bir diyet ile pekâlâ kaybedebilirsiniz.’

Suçu Tabağımda Aramak?
Hangi yaş grubunda olursak olalım ihtiyacımız olan besin öğelerinden bazılarını eksik aldığımız takdirde zihinsel ve fiziksel yorgunluk ile savaşmak durumunda kalırız. Yorgunluk şikâyeti ile gelerek beslenme desteği almak isteyen danışanlarımda en şık karşılaştığım tablo kan şeker dengesizliği, demir yetersizliği anemisi veya yanlış zaman, yanlış yer, yanlış besin tercih üçlemesi ile yetersiz ve dengesiz beslenmeleridir.

İster üçlemeye uyanlardan olun isterse kan şeker dengesizliği yaşayanlardan yorgunluğu aşabilmenizin tek yolu ‘Yanlış Tercihlerin Yerini Doğru Tercihlere Bıraktığı Bilinçli Bir Tabak Kontrolüdür.’

Bilinçli Tabak Kontrolünde Püf Noktalar
•Masayı kurarken çeşitlilik temel prensibiniz olsun. Tabağınızı renkli sebze ve meyveler, tahıllar, kuru baklagiller, et ve et ürünleri, süt ve süt ürünlerinin dengeli kombinasyonundan oluşan dört yapraklı yonca modeli ile hazırlayın.

•Tabağınızın yarısını sebze ve meyveler, dörtte birini tahıllar, geri kalanını ise tercihen az yağlı ve yağsız et ve et ürünleri oluştursun.

•Gün boyunca sürecek olan enerjinizin ana kaynağı olan kahvaltıyı asla atlamayın. Unutmayın! Çalışmalar dengeli bir kahvaltı ile güne başlayanların daha verimli bir gün geçirdiklerini söylüyor.