kansizlikGünlük yaşam koşulları, yaşanan iş stresi, trafik gibi birçok undur, stresin modern hayatın kaçınılmaz bir parçası haline gelmesine sebep oluyor. Fakat yaşanan stresten kurtulmak sanıldığı kadar zor değil. Yaşantımızda dikkat edeceğimiz ufak detaylar daha stressiz bir hayat için yeterli olacaktır. Önemli olan stresin kaynağının bulunup hayatın diğer alanlarından en kısa sürede uzaklaştırılmasıdır. Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz kaliteli bir yaşama sahip olabilmenin yolunun stresle başa çıkabilmeyi öğrenmekten geçtiğini söylüyor.

Günlük yaşamımızda uygulayabileceğimiz küçük değişikliklerin büyük faydası olacaktır. Öncelikle hayatımızda strese yol açan durumların bir listesini çıkarmamız gerektiğini belirten Yavuz, bu listeyi kontrol edebildiğimiz ve kontrol edemediğimiz olaylar şeklinde ikiye ayırmamızı öneriyor; ve kontrol altına alınan stresin üstesinden gelmenin daha kolay olacağını sözlerine ekliyor.

İş hayatında alınabilecek önlemler

Randevularınız arasında zaman bırakın. Randevularınızı birbiri ardına gelecek veya o zaman diliminde daha fazla iş yapmanız için zaman kalacak şekilde organize etmeyin.

Yapmanız gereken bir iş için zaman ayarlaması yaparken kendinize ekstra süre bırakın. Bu şekilde iş umduğunuzdan uzun sürerse veya hata yaparsanız telafi edecek zamana sahip olursunuz.

Stresli işlerin organizasyonunu bir araya sıkıştırmayın. Örneğin işte yoğunsanız aynı gün arkadaşlarınızı akşam yemeğe davet etmeyin.

Yapabileceğinizden daha fazlasını yapma sözü vermeyin. “Hayır” demeyi öğrenin.

İhtiyaç duyduğunuzda arkadaşlarınızdan, ailenizden ve iş arkadaşlarınızdan yardım istemekten çekinmeyin.