mide,Hayatın endişe ve gerilim yaratan birçok detayı ile ilgilenirken bir an durun ve stresin vücudunuzda bulunan her sistem ve organı direkt veya dolaylı olarak nasıl etkilediğini düşünün.

Örneğin, stres sindirim sisteminizin dengesini bozarak, reflü, gastrit, peptik ülser ve fonksiyonel dispepsi hatta mide kanserine kadar uzanan çeşitli mide hastalıklarını davet edebiliyor.

Düzensiz beslenme, uykusuzluk ve stres

“Sindirim sistemi son derece karmaşık bir şekilde hücre içi yollar, hücresel düzeyde hormon ve elektriksel uyarıları kullanan mekanizmalar ile diğer organ ve sistemlerle uyumlu bir şekilde çalışır. Bu uyumu bozarak, mide sorunlarının ortaya çıkmasını kolaylaştıran, hastalıkları tetiklediği bilinen birçok faktör bulunur. Bunlar arasında en çok bilinenleri, insan vücudunda mekanik ve fizyolojik etkileri olan ‘helicobakter pylori’ adı verilen bir bakteri, sigara ve alkol tüketimi ile bazı ilaçlardır.

Öte yandan dengesiz ve sağlıksız beslenmenin, gıdaları az çiğnemenin, uzun süre aç kalmanın veya mideyi fazla doldurmanın, uykusuzluğun, yorgunluğun veya hijyene dikkat etmemenin de mide üzerindeki olumsuz etkileri bilinir. Ayrıca mide rahatsızlıklarında genetik faktörlerin rolü de büyük önem taşır. Bütün bu nedenlerin yanı sıra stres olarak adlandırılabilen psikososyal faktörler de birçok rahatsızlığın yanı sıra mide rahatsızlıklarını tetikler.

Ülser ve mide kanaması sıklığı stresli dönemlerde artıyor

Yapılan toplumsal çalışmalarda savaş ve deprem gibi afet benzeri durumlarda toplumda peptik ülser ve mide kanaması sıklığının arttığı ortaya kondu. Ekonomik buhran dönemlerinde de aynı bulgular dikkati çekerken, özellikle ‘fonksiyonel dispepsi’ olarak adlandırılan rahatsızlığın, stresin yoğun olduğu dönemlerde daha fazla belirti verdiği de gözlendi. Midenin kaslarındaki hareketlerin elektriksel aktiviteye dayanılarak ölçüldüğü bir yöntem olan Elektrogastrografi (EGG) yöntemiyle yapılan çalışmalarda, hassas kişilerde stres durumunda mide hareketlerinin bozulduğu gösterildi.