yağlı ciltStres sağlık üzerinde hasara yol açabilen bir etkendir. Stresin birçok hastalığa yol açabileceği yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır. Bunlar arasında yaygın endişe durumları, uyku bozuklukları, yüksek kan basıncı, kalp hastalıkları, obezite ve daha birçok hastalık sayılabilir.Stres cilt problemlerini de azdırarak cildi olumsuz etkiler. Bunlar arasında egzama, akne, kurdeşen ve sedef hastalığı sayılabilir.

Stres ayrıca saçları ve tırnakları da olumsuz etkiler.Duygular cilt üzerinde güçlü etkiler oluşturur.Stres tamamen zararlı bir unsur değildir. Düşük düzeylerde stres aslında insanlarda motivasyon etkisi yapar. Bu yönünyle yararlıdır. Fakat stresin yüksek düzeylerde ve sürekli olması zararlı etkiler doğurur.Stres cildi daha hassas hale getirerek bir takım kimyasal rekasiyonlara da sebebiyet verir. Stres srasında çeşitli hormonlar devreye girerek bu zararlı sonuçları meydana getirirler. Örneğin stres ciltte daha fazla yağ oluşmasına yol açarak akne gibi bir cilt probleminin oluşma riskini artırır.

Cilt üzerinde stres etkenini azaltmak için ne yapmalıdır?

Stresten tamamen uzaklaşmak mümkün olmasa da stresi daha azaltmak, yönetilebilir kılmak ve etkilerini azaltmak için bazı önlemler almak mümkündür.

1. Öncelikle cildin günlük bakımını kesinlikle ihmal etmemek gerekir. Kişi ne kadar stresli ve yorgun hissederse hissetsin günlük cilt bakımını asla aksatmamalıdır.

2. Düzenli olarak egzersiz yapmalıdır. Egzersiz hem vücut sağlığı hem de cilt sağlığı için oldukça faydalıdır.

3. Hoş zaman geçirtecek ve rahatlatacak şeyler yapmayı ihmal etmemelidir. Güzel bir banyo yapmak, eğlenceli bir makale okumak, yürüyüş yapmak v.b. aktivitelerle stres atmak mümkündür.