Spinning, yarışlara hazırlanmak için uygun ve hızlı bir yol olarak dünya çapında ünlü bisikletçi “Johnny G.” Goldberg tarafından yaratıldı. 1989 yılında o ve John Baudhuin Santa Monica, California’da ilk spinning merkezini açtılar ve daha sonra diğer spinning antrenörlerine sertifika vermek üzere bir program geliştirdiler. Spinning dene bu şey hakkında meraklı mısınız?

Aşağıdaki bilgiler bu sporun size uygun olup olmadığına karar vermenizde yardımcı olacaktır:

Nedir?
Spinning, (oldukça bariz bir şekilde) spinning bisikleti denen özel olarak tasarlanmış sabit bir bisiklet üzerinde yapılan bir aerobik egzersizidir. Siz pedal çevirdikçe, sizi motive edecek bir müzik çalınır ve antrenör bir açık hava bisiklet çalışması canlandırması yoluyla sizinle konuşur: “Yüksek bir tepeye doğru çıkıyorsun şu anda, zirveyi henüz göremiyorsun…” Çalışma boyunca hızınızı değiştirirsiniz – bazen çevirebildiğiniz kadar hızlı pedal
çeviriyor, bazen de gerilimi azaltıp ayakta yavaş yavaş pedal çevirirsiniz. Bu da sizin iç dünyanıza odaklanmanızı ve vücudunuzun yanı sıra zihniniz üzerinde de çalışmanızı sağlar.

Neden bu sporu seviyoruz: Spinning ciddi derecede kalori yaktırır (45 dakikada yaklaşık 450) ve kalbinizin hızlı pompalamasını sağlayan harika bir aerobik çalışması sunar. Ayrıca dört başlı kas gruplarınızı (ön but kasları) ve dış but kaslarınızı çok iyi bir şekilde çalıştırır. Çalışma boyunca aynı basit hareketi yaparak sabit bir yerde durduğunuz için Spinning çok fazla koordinasyon içermez; formunuza diğer tür aerobik çalışmalarında olduğundan daha çok yoğunlaşmanızı sağlar. Spinning antrenörünün genel yönlendirmelerini takip ediyor olsanız da, iş sizin hızınıza geldiğinde yine hâkimiyet sizdedir. Fitness derecenize bakmadan, yalnızca hızınızı veya bisikletteki gerilim düğmesini ayarlayarak bir spin çalışmasını bitirebilirsiniz.