Annelik duygusuDiktatör ve dediğim dedik anneler için kullanılan ‘kaplan anne’ tanımı popüler olunca; psikologlar farklı kişiliklerdeki anneler için yeni isimler buldu: Penguen, kanguru, yunus ve ayı anneler bile var!Amerikalı profesör Amy Chua’nın Çin usulü radikal çocuk eğitimi teorisini ortaya atan kitabından sonra tüm dünyayı bir ‘kaplan anne’ tartışmasıdır aldı gitti.

Chua’nın totaliter denebilecek bir annelik ve çocuk eğitimini öngören ‘Battle Hymn of a Tiger Mother’ kitabıyla birlikte hayvan sembolleriyle anılan yeni anne modelleri ortaya sürülmeye başlandı.

Kaplan anneler ‘Kaplan anne’, çocuklarının hayatta güçlü ve başarılı olmak zorunda olduğunu düşünüyor, çünkü onun için hayatın kuralı basit: İki tür insan var; güçlüler ve zayıflar. Televizyon, bilgisayar ve video oyunları çocuklara neredeyse yasak, çünkü bu alışkanlıklar çocuğu annenin belirlediği hedeflerden saptırıyor.

Diktatör ve dediğim dedik anneler için kullanılan ‘kaplan anne’ tanımı popüler olunca; psikologlar farklı kişiliklerdeki anneler için yeni isimler buldu: Penguen, kanguru, yunus ve ayı anneler bile var! Amerikalı profesör Amy Chua’nın Çin usulü radikal çocuk eğitimi teorisini ortaya atan kitabından sonra tüm dünyayı bir ‘kaplan anne’ tartışmasıdır aldı gitti. Chua’nın totaliter denebilecek bir annelik ve çocuk eğitimini öngören ‘Battle Hymn of a Tiger Mother’ kitabıyla birlikte hayvan sembolleriyle anılan yeni anne modelleri ortaya sürülmeye başlandı. Kaplan anneler ‘Kaplan anne’, çocuklarının hayatta güçlü ve başarılı olmak zorunda olduğunu düşünüyor, çünkü onun için hayatın kuralı basit: İki tür insan var; güçlüler ve zayıflar. Televizyon, bilgisayar ve video oyunları çocuklara neredeyse yasak, çünkü bu alışkanlıklar çocuğu annenin belirlediği hedeflerden saptırıyor. Çocuk okulda, kursta, sporda ya da müzikte tam not almak zorunda.