Prof. Dr. Ateş Karateke, günümüzde en sık karşılaşılan anne ölüm nedeni konusunda uyarıyor: İlk hamileliğinde sezaryenle doğum yapan annenin plasentası önde geliyorsa, sezaryen sırasında hayatı tehdit eden şiddetli kanamalara neden olur.

Halk arasında bebeğin eşi olarak bilinen plasentanın önde gelmesinin anne adayları için ölümcül bir risk olduğunu belirten Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ateş Karateke, bir önceki gebeliğinde sezaryenle doğum yapan anneleri uyarıyor:

“İlk hamileliğinde sezaryenle doğum yapan annenin plasentası önde geliyorsa, büyük olasılıkla rahim duvarına yapışıktır. Bu durum, günümüzde en sık karşılaşılan anne ölüm nedenidir. Bu konuda uzman hekimlere danışın ve plasentanızın önde olup olmadığını öğrenin.”

12. ve 16. hafta kontrollerinde doktorunuza sorun
“Plasenta previa” olarak tanımlanan plasentanın bebeğin doğum yolu üzerine rahim ağzına yerleşmesi, günümüzde çok sık rastlanan durumlardan biri. “İlk doğumunu sezaryen yöntemiyle yapan anne adaylarının plasentasının, ikinci gebelikte önde gelmesi ve büyük damarlara yapışık olma ihtimalinin yüksek olması, sezaryen sırasında hayatı tehdit eden şiddetli kanamalara neden olur” diyen Prof. Dr. Karateke, plasentanın öne olup olmadığının 12. ve 16. hafta muayenelerinde öğrenilebileceğini söylüyor.

Daha önce sezaryenle doğum yapan anne adaylarının plasentanın önde gelmesi durumunda konunun uzmanı jinekolojik onkoloji cerrahisi uzmanlarınca ameliyat yapılmasının önemine vurgu yapan Prof. Dr. Karateke “Ameliyat plasentaya dokunulmadan yapılır. Bebek çıkarıldıktan sonra hasta kanatılmadan eşle birlikte rahim ve hatta idrar torbasının bir kısmı alınır. Bu operasyon anne adayını riske atmayan bir tedavi yaklaşımıdır” diyor.