selülit giderici,Çoğu kadının ortak şikayeti olan selülit için her gün yeni bir krem çıkıyor piyasaya. Bu sevimsiz görüntüden kurtulmak için beslenme programını değiştirmenin ilk şart olduğunun altını önemle çizen Diyetisyen Büşra Totan, selülitleri gideren içecekleri sıraladı ve selülit oluşumunu önleyen çözümler sundu.

Selülitten kurtulmak imkansız değil ama zor… Öncelikle selülit oluşum aşamasındayken koruyucu önlemler alınmalıdır. Kilo almak selüliti artırır. Bir kez yağ hücreleri oluştuktan sonra bir daha hiç kaybolmazlar. Bu nedenle düşük yağ içerikli, dengeli ve sağlıklı bir beslenmeyi yaşam tarzınız haline getirmelisiniz. Beslenme programınızda yapacağınız bazı değişiklikler; yağ hücrelerinin yıkımını hızlandırıp enflamasyonu azaltır, kolojen doku yapımını artırarak selülit ile savaşabilir.

Selülitlere iyi gelen içecekler

Su:Su, cildin nem dengesini koruyarak elastikiyetini kaybetmesini engeller. Böylece vücudun gereksiz ödem toplamamasını sağlar.Metabolizmayı hızlandırır, dolaşımı düzenler, toksinlerin uzaklaştırılmasını sağlar.

Taze sıkılmış meyve suyu:Greyfurt, portakal ve kivi, içerdiği C vitaminleri ve biyoflavonoid bileşenler ile kollojen doku yapımını destekler. Muz, potasyum kaynağı olduğundan; ödemi engeller, dolaşımı hızlandırarak sıvı birikmesinin önüne geçer. Kırmızı meyveler; yaban mersini, ahududu, böğürtlen gibi üzümsü meyveler yüksek antioksidan içerikleri nedeniyle dolaşım bozukluklarına ve serbest radikallere karşı etki göstererek doku hasarını önler. Günde 1 bardak üzüm, portakal, kivi ya da greyfurt suyu içerek selülitli görünüme veda edebilirsiniz.

Limonata:Limon; düşük şeker içeriği ile insülin düzeyini yavaş uyarır. Glisemik indeksi düşüktür. Vücudu toksinlerden arındırır, östrojen seviyesini dengeler. İçerdiği flavonoidler ile antioksidan etki gösterir. Günde 2 limon ile hazırlayacağınız şekersiz ve zencefilli limonata, selülit görünümünü azaltmaya yardımcı olacaktır.