Sebzelerin besin değerlerini kaybetmeden vücudunuza girip size yarar sağlaması için onları nasıl pişirdiğiniz çok önemli.

Yeşil yapraklılar, brokoli, havuç, sarımsak, patates gibi sebzeleri sağlıklı pişirme yolları bu yazıda!

Havuçları vogda kızartın, brokoliyi buharda pişirin

Havuç ve brokoliyi doğradıktan sonra pişirmek, içeriklerindeki karotenleri, kanser savaşçısı güçlü antioksidanları açığa çıkarır.

Yeşil yapraklı sebzeleri sote yaparken ya da pişirirken bir miktar zeytinyağı ekleyin

Zeytinyağından vücuda gelen iyi yağlar, vücudun, sebzeler ısındığında açığa çıkan besleyici maddeleri emmesine yardım eder.

Sarımsağı doğradıktan sonra 15 dakika kadar bekletin

Araştırmaya göre, sarımsak doğrandıktan sonra havaya maruz kaldığında, kanserle savaşan bileşikleri açığa çıkaran enzim reaksiyonlarını harekete geçirir. Dolayısıyla sarımsağı beklettikten sonra yemeğe katın.

Sebzeyi büyük parçalar halinde doğrayın ya da bütün olarak pişirin

Tatlı patates ya da balkabağı gibi sebzeleri iri parçalar halinde pişirmek, yiyeceklerin yüzeylerinin hava ve ısıya daha az maruz kalmasını sağlar, bu da içerdikleri vitamin ve besleyici maddelerin zarar görmesini engeller.

Patatesleri bütün halinde ve kabuklarıyla haşlayın

Bu şekilde haşlamak, patatesin içerdiği yüksek miktardaki C vitaminini muhafaza etmeye yardım eder. Aynı zamanda tencerenin kapağını kapatırsanız daha çabuk pişer. Aksi takdirde uzun pişirme süresi, C vitamini gibi suda çözünen besin maddesinin yüksek oranda kaybına yol açar.