sebze yemeyen çocuğa sebze yedirmek

çocuklara sebzeyi sevdirmenin yolları sebze yemeyen çocuklar sebzeleri sevmeyen çocuğa sebze nasıl yedirilir


Anne ve çocuklar arasında zaman zaman yemekler özellikle sebze yemekleri konusunda anlaşmazlık olabilir. Bir sebzeyi yemesi için çocuğa ısrar etmeyin. Yiyeceklerle ilgili çocuğun yanında iyi dedikodular yapın. İç hastalıkları uzmanı Dr. Ayça Kaya “Çocuk ıspanak sevmiyorsa çocukla direkt değil ama eşinizle ıspanak yemeğinin ne kadar lezzetli olduğunu, faydalarını konuşarak onu özendirin” diyor, ve çocuklara sebze yemeklerini sevdirmek ile ilgili bilgi veriyor.

Ispanak şart değil..!
Çocuğa sevmediği sebzeyi yedirme konusunda ısrar etmeyin, çocukla inatlaşmayın. Değişik pişirme yöntemleri ile sevdirmeye çalışın. Örneğin ıspanak yemeğini sevmiyorsa çorbaya karıştırın, böreğini yapın.

Günümüzde kabızlık artık yaygın olarak çocuklarda da görülmeye başlandı. Bu nedenle çocukların beslenmesinde lif ağırlıklı sebzelere yer vermeye dikkat edin. Kabak, ıspanak, yeşil fasulye pırasa çocuklar için çok faydalı lifli sebzelerdir.

Sebze yiyen çocuk kilo almaz diye bir şey yok..!
Önemli olan çoğu sebze meyve yedirmek değil, düzenli beslenme alışkanlığının kazandırılmasıdır. Çocuk ne kadar sebze meyve tüketirse tüketsin, eğer paketlenmiş hazır gıdaları çok fazla tüketiyor, dengsiz besleniyorsa kilo alması kaçınılmazdır. Bugün, çocukluk çağı obezitesi şu anda dünyadaki en büyük sağlık sorunlarından biri. Yeme alışkanlıklarının değişmesi, hareketlilik düzeyinin azalması, televizyon ve bilgisayarlar karşısında geçirilen sürelerin artması ile birlikte gün geçtikçe çocuklar şişmanlamaya başladı. Hazır gıdaların bu kadar yaygınlaşması, yağı ve şekeri yüksek yiyeceklerin, ucuz ve kolay ulaşılabilir olması nedeni ile çocukların yeme alışkanlıkları nerede ise tamamen değişti. Yüzyılın gizli tehlikesi yani obezite çocuklarımızı esir almaya başladı.