Okul kantinlerinden alınan sağlıksız yiyeceklerle, vitamin ve kalsiyumdan yoksun bir beslenme çocukların gelişmelerini olumsuz etkiliyor. Siz iyisi mi sağlıklı gıdalarla dolu bir beslenme çantası hazırlayın. Nasıl mı? Yanıtı bu yazıda…

Beslenme çantası hazırlama işi öyle zannedildiği kadar kolay değil. Önemli olan içini doldurmak değil, içine sağlıklı yiyecekler koyabilmek.

Amerikan Hastanesi Diyet ve Beslenme Bölümü’nden Diyetisyen Zuhal Güler Çelik, “Çocukların Aile içinde ve okulda beslenme bilgisinin yetersiz verilmesi, okul yemeklerinin sevilmemesi ve çocukların yüzde 90’ının kantinlerde hamburger, tost, kızarmış patates, cips, kola gibi yağ ve karbonhidrat bakımından yüksek olan fast-food besinleri tüketmeleri; günlük almaları gereken vitamin ve özellikle kalsiyum minerali bakımından yoksun beslenmeleri büyüme ve gelişmelerini olumsuz yönde etkiler” diyor.

İşte bu nedenle evde güzel bir kahvaltıyla güne başlamak ve okulda öğle yemeğinde sağlıklı yiyecekler yemek çok önemli. Uzmanların görüşlerinden yola çıkarak sağlıklı bir beslenme çantası için neler hazırlanabileceğini araştırdık. İşte, sonuçlar…

Sandviçler

Beyaz ekmekten ziyade tam buğday ekmeği kullanırsanız hazırlayacağınız sandviç otomatikman daha besleyici olur. Sandviçe salam, sucuk gibi işlenmiş et ya da şekerli karışımlar koymaktan kaçının. Bunun yerine taze et, balık, yumurta, domates, salatalık ve yeşilliklerle dönüşümlü olarak çeşitlendirin hazırladığınız sandviçi. Peynir tam bir kalsiyum kaynağıdır; dolayısıyla zaman zaman sandviçe koymakta fayda var.

Atıştırmalıklar

Meyve çeşitleri çocuğunuzun gün boyu enerjik kalmasını kolaylaştırır. Taze meyveleri dilimleyin ve üzerilerine kürdan batırarak hazırlayın ki daha iştah açıcı görünsün. Beslenme çantasına yoğurt da zaman zaman koyun. Yoğurt, oldukça sağlıklı bir ara öğün yiyeceğidir. Hem dilimlediğiniz meyveleri yoğurda koyarak da yiyebilir çocuğunuz.