Hamilelik sürecinde sağlıklı ve dengeli beslenmenin doğum üzerinde doğrudan etkisi olduğu bilinmektedir. Bugün birçok kusurlu doğum vakasında artık beslenme şeklinin de etkili olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Örneğin gebeliğin özellikle ilk 3 ayında folik asit alımı doğacak çocuğun ve annenin sağlığı açısından çok önemlidir. Bu dönemde folik asit alımı yeteriz olan anne adaylarının çocuklarında bir takım sorunlar tespit edilmiştir. Bu sorunlar daha çok bebeğin beyin yapısıyla ilgili sorunlardır. Folik asit yönünden zengin gıdalarla bolca beslenen hamile kadınların doğumlarında bu tür riskler büyük ölçüde azalma göstermiştir. Ayrıca folik asit kullanımı doğacak çocukta bir takım görünür bedensel sorun risklerini de azaltmaktadır.

Folik asitten azami ölçüden faydalanabilmek için yiyecekleri çok fazla pişirmemek ve taze olarak tüketmek gerekir. Folik asit ıspanak, karalahana, kepekli ekmek, brüksel lahanası, brokoli, yeşil fasulye gibi besinlerde bolca bulunur.

Hamilelik sürecinde tüketilmesi gereken vitaminlerden en önemlilerinden birisi de A vitaminidir. A vitamini alımı özellikle önemsenmelidir. Çünkü A vitamini eksikliklerinde doğacak çocukta bir takım kalp sorunları, çeşitli anomaliler görülebilmektedir.

Hamilelik boyunca anne adayının her zamankinden daha fazla vitamin ve kaloriye ihtiyacı vardır. Çünkü annedeki bu depoların bir bölümünü bebek tüketir. Dolayısıyla annede özellikle kalsiyum ve demir yönünden eksiklikler görülür. Bunların ekstra takviyelerle giderilmesi gerekir. Bu tür yönlerden eksiklik annenin vücut direncini zayıflatır. Bu durum annenin bir takım rahatsızlıklara daha kolay yakalanma riskini artırır. Haliyle bu durum da doğacak çocuğu doğrudan etkileyebilecek bir durumdur. Kalsiyum yönünden zengin besinlere örnek vermek gerekirse yeşil yapraklı sebzeler, peynir, yoğurt ve süt kalsiyum yönünden oldukça zengindir. Fakat bunları olabildiğince az yağlı olarak tercih etmek gerekir. Demir yönünden zengin besinlere kırmızı et ( yağsız ), ıspanak, baklagiller, tahıllar ve kepekli ekmeği örnek olarak verebiliriz.