kahvaltıSağlıklı beslenmeyle ilgili birkaç temel kuralı yaşam tarzınıza adapte ettiğinizde, gerisi zaten otomatik olarak gelecek. Fazla kilolar gidecek, form hep ideal kalacak! İşte hemen uygulamaya geçirebileceğiniz 10 eğlenceli kural!

Şimdi Ege’de olmak vardı

Her zaman kendinizi Ege kıyısında bir restorandaymış gibi hissetmeye çalışın. Tabii beslenme konusunda… Lezzetli balıklar, taze sebzeler ve yanında da bir kadeh kırmızı şarap Ege ve Akdeniz mutfaklarının hem kalp krizi riskini azalttığını, hem de formunuzu korumasını sağladığını unutmayın.

Yetiştiremediğini yeme

Burada ağaçta yetişen bir elmadan, topraktan çıkan bir patatesten bahsediyoruz. Taze sebze ve meyvelerin sağlığımız için ne kadar faydalı olduğunu söylemeye gerek bile yok sanırım bunu hepimiz biliyoruz.

Ambalajın önü değil arkası

Unutmayın, yiyecek ambalajlarının önü tamamen ‘pazarlama’dır. Bu nedenle pazarlamayı başarmış elinize almakta olduğunuz ürünün mutlaka arka tarafını çevirin ve içeriklerini okuyun. Bilinçli alışveriş sağlıklı beslenmenin en önemli yollarındandır.

Ses çıkaran iyidir

Tabi cips veya bol yağlı, tuzlu çerezlerden bahsetmiyoruz ‘ses çıkaran’ derken. Bir elmayı ısırdığınızda veya baklagil türü yiyecekleri ağzınıza attığınızda çıkan sesten bahsediyoruz. Ayrıca uzmanlar ne kadar çiğnersek, o kadar yavaş yediğimizi ve daha uzun süre tok hissettiğimizi söylüyorlar.

Donmamış olsun

En sağlıklısı o bölgenin yerel ve organik yiyeceklerini tüketmektir. Ama genelde bu pek mümkün olmayan bir şey, hele ki büyük bir şehirde yaşıyorsak… Bu tuzağa düşüp donmuş, paketli yiyeceklere elimiz gitmemeli. Taze sebze ve meyveler her zaman tercih edilmeli.