Genç, güzel ve sağlıklı kalmanın sırrının doğal ve dengeli beslenmeden geçtiğini belirten Kenar, kış mevsimine uygun sebze ve meyve ile beraber zeytinyağı, süt ve süt ürünleri, yumurtanın sarısı, karaciğer, yerfıstığı tüketilmesini öneriyor.

Bir sıvıyağ markası web sitesinde yazan Beslenme Uzmanı Seçil Kenar, kış aylarında beslenmeyle ilgili dikkat edilmesi gereken konularla ilgili bilgileri paylaşıp ziyaretçilerin sorularını yanıtlıyor.

Cildimizi Besleyen Besinler (vitaminler, antioksidanlar ve yaşam kaynağı Su)

Cilt sağlığı, beslenmeden çevresel faktörlere kadar birçok konuyla yakından ilişkilidir. Hava kirliliği, katkı maddeleri, kozmetikler, hormonlar, hastalıklar, stres, sigara-alkol kullanımı cildin erken yaşlanmasına neden olur. Yıpranan cildin ilerleyen yaşlarda kurumaya başlaması ile de kırışıklıklarda büyük oranda artış görülür. Yaşlılık belirtilerini en aza indirgemek ve cilt hücrelerini beslemenin sırrı doğal ve dengeli beslenmekten geçer.

Cilt ve saç sağlığı için biotin bakımından zengin olan ürünleri öneren Kenar, A-C-E vitaminlerinin de yüksek derecede antioksidan içermesi, hücreleri temizleyip, işlemlerinin devam etmesine yardımcı olması ve hücrelerin gençleşmesini sağlaması sebebiyle cilt için önemli olduğunu belirtiyor. Cildin sıkılaşması, kırışıklıkların önlenmesi bakımından önemli olan C vitaminini almanın hayati önem taşıdığını belirten Kenar,  koyu yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak, semizotu, marul vb.) ve portakal, limon, çilek, kiraz, greyfurt tarzı C vitaminini yoğun içeren meyveleri tüketmeyi öneriyor.

Bağışıklık sisteminin güçlenmesi açısından gerekli bir vitamin olan E vitamini özellikle cildimiz için yaşlanmayı önleme, zararlı dış etkenlerden koruma gibi önemli özeliklere sahiptir