kok aso tedavisi ankarada sac dokulmesine nerelerde yapiliyo


Duş yaparken, saçınızı kurularken veya sabah uyandığınızda dikkatinizi çeken ve moralinizi bozan ilk şey dökülen saçlarınızsa hemen paniklemeyin! Günümüzde erkekler kadar kadınların da sorunu haline gelen saç dökülmesi sık yaşanan sorunların başında geliyor. Gelişen tıp bu sorunun giderilmesinde çeşitli yöntemler geliştirerek, çözüm seçenekleri sunuyor. Bu yöntemlerden biri de: PRP (Platelet Rich Plazma).Acıbadem Bakırköy Hastanesi Cilt Hastalıkları Uzmanı Dr. Belma Bayraktar’a PRP (Platelet Rich Plazma) yöntemiyle saç dökülmesine karşı nasıl önlem alındığını sorduk.

Saç dökülmesine en sık yol açan nedenler nelerdir?-Antidepresanlar, kan sulandırıcı, tansiyon ve mantar ilaçları saç dökülmesine neden olabiliyor. Eğer kişi ilacı kullanmayı keserse dökülme de sona eriyor.-Tiroid hastalığı saç dökülmesine yol açıyor.

  • Bilinçsizce uygulanan tek tip beslenmeye dayanan, çok düşük kalori alınan durumlarda saç dökülmeleri olabiliyor. Bu diyetler folik asit, B vitamini, çinko, biyotin eksikliği gibi vitamin eksikliklerine neden olduklarından dolayı saçlar kaybediliyor.
  • Hormonal bozukluklar, polikistik over sendromu da yüzde yağlanmaya, sivilcelere ve saçlarda dökülmeye yol açabiliyor.
  • Şeker hastalığı, aşırı stres, sistemik lupus, kemoterapi almak da saç dökülmesinin nedenleri arasında yer alıyor.
  • Bazı kadınların haftada 3-4 defa fön çektirmesi nedeniyle saçların köklerinden defalarca çekilmesi ve yüksek ısı uygulaması saçların yıpranmasına ve dökülmesine yol açabiliyor. Saçlarını her gün sıkı sık toplayanlarda, saçları sert bir şekilde fırçalayıp yıpratanlarda, uygun şampuan kullanmayanlarda da sorun yaşanıyor.
  • Saçlı deri hastalıkları da örneğin sedef hastalığı saç dökülmesine neden oluyor. Bu hastalıkta saç derisi adeta bir zırh gibi kepeğe benzeyen kabuklanmalarla kaplanıyor ve kişi bunları elleriyle kazıdığı zaman da saç kökleri yok oluyor.
  • Psikolojik bir sorun olan saç koparma hastalığı (Trikotillomani) bazı kişileri saçlarından edebiliyor. Saçlarını kopardıklarını hekimden saklasalar da, çok sayıda kırık saç bulunması saçlarını kopardıkları konusunda onları ele veriyor.

Kök hücre tedavisi nasıl yapılıyor?