Kısırlıkta tüplere bağlı problemlerin yaklaşık yüzde 35’i oluşturduğunu söyleyen Doç. Dr. Ulun Uluğ, tüp bebek tedavisinde bu tüplerin alınmasının hamilelik şansını artırdığını söylüyor ve nedenlerini açıklıyor.

Tüp bebek tedavisinde infertilite (kısırlık) nedenleri arasında tüplere bağlı problemler yaklaşık yüzde 35’i oluşturuyor. Bahçeci Sağlık Grubu Umut Tüp Bebek Merkezi Kadın Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ulun Uluğ, “Problemli tüplerin alınması gebelik şansını artırır. Çünkü tüplerin içinde biriken sıvının yerleştirilen embriyo üzerinde toksit etkisi yapar bu da gebelik şansını düşürür” diyor ve konuyu şöyle açıklıyor:

“Hergün infertilite konusunda iletişim araçlarında yeni bir haber çıkıyor. Algıda seçicilik yaşayan ve çocuk sahibi olmaya çalışan beş milyona yakın çift bu haberleri büyük bir dikkatle izliyor, araştırıyor ve kendince yorumluyor. Yanlış yorumlanan ya da tam bilinmeyen noktalardan biri tanesi de tüplerin alınmasının gebelik şansı üzerindeki etkileri.

Tüp bebek tedavisinde ilk olarak rahim filmi çekilip, tüplerin durumu hakkında bilgi edinmek gerekir. Filmde bir veya iki tüpün kapalı olduğu tespit edilirse tüp ya da tüpler alındıktan sonra tedaviye başlanmalıdır. Çünkü tüplerin içinde biriken sıvının yerleştirilen embriyo üzerinde toksit etkisi yapılan araştırmalarla ispatlanmıştır. Bu toksit gebelik şansını düşürür. Tüp bebek tedavisi öncesi problemli tüplerin alınması gebelik şansını artırır.

Tüp bebek tedavisinde tüplerin rolü yoktur
Tüp bebek tedavisi sırasında kadın tüplerinin bir fonksiyonu yoktur. Zaten tüp bebek tedavisi sperm ve yumurtanın tüplerde buluşamadığı kişilerde uygulanır. Tüplerin fonksiyonunun olmadığı bu tedavide hastaların tüplerinin açık olup olmaması tedavi sonucunu etkilemez. Ancak bazı hastalarda tüpler açık olsa dahi tüplerin içinin su topladığı durumlar mevcuttur. Bu durum ‘hidrosalpenks’ olarak adlandırılır. Tüplerin içerisinde toplanan sıvı esasında embriyolar için zararlı olmakta ve embriyonun rahime tutunmasını engeller. Laboratuvar çalışmaları tüplerde birikmiş sıvıyla maruz kalan embriyoların gelişmediğini gösteriyor.