Pelikan Çocuk Yuvası

on yedi aylık bebeklerin bakımı, on yedi aylık bebek beslenmesi, yedi aylık bebek bakımı


Onyedi aylık çocukların gelişim düzeyi şu şekildedir

1. Rahatlıkla yürüyebilmektedir.

Yürürken dengesi daha iyidir.

2. Bir şeye daha uzun süre dikkatini verebilir ve o şeye odaklanabilir.

3. Bardaktan su içebilir. Kendi kendine yemek yiyebilir.

4. Kendini birkaç kelimeyle de olsa ifade etmeye çalışabilir. Hatta bazı çocukların konuşma becerisi daha gelişmiş olabilir.

5. Tanıdığı şeyleri parmağıyla gösterebilir.

6. Bu dönemde gelişen merak ve keşfetme duygusundan dolayı her şeye uzanmaya çalışır. Dolayısıyla onun uzanabileceği şeyleri başka yerlere kaldırmanızda fayda var. Bundan dolayı olası kazalara karşı da önleminizi almanız gerekir.

7. Bu dönemler çocuğunuzun oyun dönemleridir. Oyunu onun hayatından eksik etmeyin. Sürekli hareket halinde olduğu için çocuğunuz yerinde duramayacaktır. Onun mesela parka veya dışarıda oynayabileceği bir yere götürün. Oyun oynama çocuğunuzu birçok yönden gelişmesine de katkıda bulunacaktır.

8. Çocuğunuzun her ne kadar konuşabilecek kelime hazinesi henüz dar olsa da sizin ondan isteklerinizi daha kolay anlayabilir ve algılayabilir. Ondan bir şey istediğinizde kendi kapasitesi ölçüsünde yerine getirebilir.

9. Çocuklar bu dönemlerde birçok şeyi daha iyi kapabilirler. Yani bu dönemler çocuğun bazı alışkanlıklar geliştirmesi ve bazı kuralları öğrenmesi için uygun olabilir. Mesela ev içinde bazı şeyleri yaparken onun kurallarını veya ne yapması gerektiğini ona öğretebilirsiniz. Buradaki hemen akla gelen ilk örnek oyun oynama düzenidir. Oyun oynadıktan sonra oyuncaklarını toplaması gerektiğini ona öğretebilirisiniz. Bunu da bir oyun havası içinde yapabilirsiniz.