11 aylık bebeklerde paylaşma

onbir aylık bebeklerde paylaşma 11 aylık bebeklerde paralel oyun paralel oyun nedir 11 aylık bebeklere kitap okuma 11 aylık bebeğe ayakkabı seçimi


Paylaşma?
Belki bu sahne size de tanıdık gelebilir, bebeğinizi yaşıtı bir bebekle oynarken uzaktan izliyorsunuz, bebeğiniz diğer bebeğin gözlemekte olduğu bir oyuncakla oynuyor ve birkaç dakika sonra kaçınılmaz olarak diğer bebek oyuncağa uzanır, yakalayacak ve asılacaktır. Bebeğiniz kızgın ve cırlak bir sesle oyuncağı bırakır ve sizin yardımınızı isteyecektir. Ya da 2. olasılık o da elindeki oyuncağa var gücüyle asılacak ve karşı tarafa kaptırmamak için elinden geleni yapacaktır. Siz veya diğer aile de hemen olay yerine koşarak “Haydi paylaşalım” önerisinde bulunursunuz.

11 aylık bebeklerle ilgili daha fazla bilgi arayan annelerimize, anne eli değimiş bebek gelişimi sayfalarımızdan 11 AYLIK BEBEK GELİŞİMİ sayfamıza bakmalarını tavsiye ederiz..!

Bebeğinize bazı oyuncaklarla oynamak için beklemek gerektiğini veya başkasının oynadığı bir oyuncağı elinden almanın doğru olmadığını anlatmanız gerekir. Çocuklar deneme-yanılma yöntemi ile ve diğerleri ile iletişime geçerek öğrenirler. Şimdi onların meraklarının peşinden koşma ve dış dünyayı keşfteme zamanlarıdır. Bu da oyun ile gerçekleştirilir.

Paralel Oyun
Kısa bir süre sonra çocuklar oturarak parmaklarını daha iyi kullanmayı öğrenir ve paralel oyun diye tanımlanan bir oyunu oynarlar. Birbirleri ile oynamadıkları halde yan yana oturarak birbirlerinin oyuncaklarla ilişkisini inceler ve bunları kendi kendilerine kelimelere dökerek diğerinin düşüncelerinden öğrenirler. Aileler için ipucu, onların hassas oyunlarındaki dengeyi gözlerken bir oyuncağın kapışılmasındaki kavgayı önlemektir.Bunun bir yolu bir grup oyun arkadaşına ev sahipliği yaparken kamyon, top ve yap-boz gibi birden fazla oyuncağı onlara sunmaktır. Çocuklar yavaş yavaş paralel oyundan birlikte oynanan oyunlara geçerler ve paylaşma ve iletişim kavramlarını anlamaya başlayarak inatlaşmaktan vazgeçerler.