ÖLÜ DOĞUM YAPMAK

Ölü doğum yapmakgebeliğin 20. haftasından sonra bebeğin anne karnında ölmesi ve bu şekilde doğum eyleminin gerçekleşmesidir. 20. haftadan itibaren bebek ölümü ölü doğum olarak adlandırılır. 20. haftadan öncekiler ise düşük olarak adlandırılmaktadır.Her 200 gebelikten 1 tanesi ölü doğum olarak gerçekleşmektedir. Ölü doğum yapan kadınlar bir sonraki gebeliklerinde sağlıklı bebekler dünyaya getirebilirler.Ölü doğum eğergöbek bağı problemiveyakromozom anomalisinden kaynaklanıyorsa ölü doğumun tekrar yinelenme şansı düşüktür. Ölü doğum eğer anneye ait kronik bir hastalıktan veya genetik bir bozukluktan kaynaklanıyorsa yinelenme riski daha yüksektir. Fakat ortalama olarak ölü doğum sonrasındaki diğer gebeliklerdeki başarı oranı %90 dan daha fazladır.

Ölü doğumun belirtileri nelerdir?

1. Vajinal kanama.Özellikle gebeliğin 2. yarısında. Bu durum bebekle ilgili bir problem olduğunu gösterebilir. Bu durumda hekime görünmek gerekir

2. Bebeğin hareketlerinde azalma ve değişiklik olması.

3. Pelvis bölgesinde, sırtta veya karnın alt kısmında sürekli bir kramp olması.Bu durumlarda mutlaka hekime görünmek gerekir.Ölü doğumun olası nedenleri?Ölü doğumların yarısının spesifik nedeni tam olarak bilinmemektedir.Fakat ölü doğuma yol açabilecek etkenler şunlardır:1. Kromozomlarda sorun olsun veya olmasındoğum kusurlarıölü doğuma yol açabilir.2.Göbek bağı problemleriölü doğuma yol açabilir. Bu durumda bebeğin göbek bağı bebekten önce vajinadan çıkmıştır ve bu durum bebeğin oksijen almasını bloke eden bir durumdur.3.Plasenta ile ilgili sorunlar.

4. Anne adayının sağlık sorunları ölü doğum sebebi olabilir. Örneğin gebelik öncesinde annedediyabethastalığının olması veya gebelik döneminde diyabet gelişmesi; gebelik öncesi veya gebelik dönemindeyüksek tansiyonsorununun olması gibi durumlar ölü doğuma yol açabilir.