kıreşe giden bir çocuk dört buçuk


Çocuğunuzu psikolojik olarak okula hazırladınız, peki fiziksel olarak da hazır mı? Uzman Dr. Arzu Özgeneci Öngün okula giden çocuklara mutlaka yaptırmanız gereken muayeneleri anlatıyor.

Çocuğunuzun okul dönemine psikolojik olarak adapte olabilmesi için elinizden geleni yaptınız. Ancak psikolojik adaptasyonun yanında çocukların fiziksel olarak da okula hazır olup olmadıklarını belirlemek çok önemli.

Çocuğunuzun gözleri dersleri en doğru şekilde takip edebilmesi için yeterince sağlıklı mı? Üst solunum yolu hastalıklarına karşı bağışıklık sistemi sağlam mı? Hatta yaşı kaç olursa olsun yüksek kolestrolu olma ihtimali var mı? Acıbadem Fulya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Arzu Özgeneci Öngün, obeziteden omurga sağlığı kontrolüne kadar okula giden çocuklarda mutlaka yaptırılması gereken 8 muayeneyi anlattı.

Gözleri gerçekten sağlıklı mı?

Göz sağlığı okul başarısını doğrudan etkileyen bir faktör. Çocukların özellikle 5 ve 10 yaşında mutlaka göz muayenesi olması gerekiyor. Okul çağındaki her dört çocuktan birinde göz hastalığı olabiliyor. Farkına varılmayan ve okul öncesi tespit edilmeyen görme bozukluğu baş ağrısı, yorgunluk ve anksiyete gibi nedenlerle çocuğun başarısını önemli ölçüde azaltıyor. Bunu önlemek içib çocuğunuzun televizyon ve bilgisayar karşısında geçirdiği saatleri sınırlayın, göz mesafesine dikkat edin ve göz muayenesini mutlaka yaptırın.

İşitmesi iyi mi?

Çocuğunuzda işitme kaybı olabileceğini belki de hiç düşünmediniz. Söylediğiniz her şeyi duyuyor ve anında tepki veriyor. Ancak anne-babaların farkına bile varmadığı hafif ya da orta düzeyde işitme kaybı pek çok çocukta görülebilen bir sorun. Üstelik bu sorun çocuğun okula adapte olmasını zorlaştırıyor ve sınıfta öğretmenini yeterince duyamayan çocuk ister istemez derse odaklanamıyor. Bu nedenle okul öncesi bir kulak buran boğaz uzmanına götürmek ve özellikle 5 ve 10 yaşında muayene yaptırmak önemli.