Yoğun iş temposunda kendinize zaman ayırmamak için tüm bahaneleri bir kenara bırakın. İş yerinde bile sağlığınız için yapabileceğiniz öyle çok şey var ki…

Her gün ev ile ofis arasında geçen hayatınızda yapmak istediğiniz pek çok şeye fırsat bulamıyorsunuz. Öyle ki hobinin ötesinde vücut sağlığınız için şart olan spor için bile ayıracak zamanınız olmuyor.

Memorial Şişli Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Bülent Aksoy, “İş yaşamının yoğun temposunda vücudu sağlıklı tutabilme yöntemleri” hakkında bilgi veriyor..

Dans ederek zayıflayabilirsiniz

Vücudu dinç tutmak, kas ve eklem rahatsızlıklarından korunmak ya da zayıflamak için büyük küçük herkesin kendine en uygun sporu tercih etmesi şart. Ancak zayıflamak isteyen kişilerin özellikle çok ağır ve uzun süreli spor yapmaları gerekmiyor. Kişi çok rahat evde ya da ofiste spor yapabilir. Örneğin müzik eşliğinde dans etmek, pilates veya mekik gibi egzersizler de kolaylıkla kilo vermeyi sağlayabilir.

Spora 5 dakikayla başlayın

Hayatında hiç spor yapmamış bir insanın koşu bandında yüksek tempoyla yarım saat koşması sorun yaratıp, kas ve eklem ağrılarına neden olabilir. Bu nedenle en ideali kişinin 5’er dakikalık periyotlarla iki kez koşması ve bu süreyi kademeli olarak 8,10 ve 15 dakikaya çıkartması.

Ofiste müzik eşliğinde 5 dakika rahatlayın

Sürekli oturarak çalışan kişilerde en çok diz, sırt ve boyun bölgesi rahatsızlıkları görülüyor. Bir de mouse kullanmaya bağlı el ve dirsek ağrıları oluşabiliyor. Ofis yaşamındaki stres de fibromiyalji gibi hastalıklara sebebiyet verebiliyor. Spor bu tip ağrıların oluşumunun önlenmesinde oldukça etkili. Ofiste kendinize ayıracağınız 5 dakikayla bu gibi rahatsızlıkların önüne geçmek ve hatta zayıflamak bile mümkün.