hamileEşiniz ve siz bir çocuk sahibi olma vaktinin geldiğine karar verdiniz. Bu mutlu kararı aldıktan sonra bir an önce hamile olduğunuz müjdesini duymak istiyor olabilirsiniz. Ancak unutmayın bebeğinizin oluşum süreci hayatı boyunca sağlığını etkileyecek temel taşları oluşturuyor.Hamilelik öncesinde bedeninizi ve zihninizi anneliğe alıştırmak sağlıklı bir gebelik geçirmenizi ve bebeğinizin de sağlıklı olmasını sağlayacaktır.İşte yapmanız gerekenler;İdeal kiloya ulaşmakİster zayıf ister kilolu hiç fark etmez, hamilelik öncesinde kilonuzun ideal ölçüde olduğundan emin olmakta fayda var.

Hamilelik boyunca alacağınız kiloları da göz önünde bulundurarak uygun beslenme ile bedeninizi hazırlayın. Çok zayıf olmanın da en az aşırı kilolu olmak kadar tehlikeli olduğunu untumayın.Alkol ve sigarayı eleyinSadece gebelik süresince değil hayatınızın her evresinde sigara içmemeniz gerektiğini zaten biliyorsunuz. Ancak bu özel dönem ve öncesinde alkol tüketiminizi de – her ne kadar bazı doktorlar az miktarda alkol tüketimi verse bile- ortadan kaldırmaya gayret gösterin. Unutmayın sizin yediğiniz, içtiğiniz kısaca tükettiğiniz her şeyi bebeğiniz de tüketiyor olacak.

Tatile çıkın

Ebeveyn olmaya krar verdiğiniz anda eşiniz ile hem bağlılığınız artacak hem de sorumluluklarınız. Elbette bebek doğduktan sonra başbaşa geçirdiğiniz zamanlarda belli azalmalarda olacaktır. Bu yüzden size tavsiyemiz gebelik süreci başlamadan önce başbaşa sakin bir tatile çıkmanız ve aşkınızı tazelemeniz.

İlaçları filtreleyin

Sürekli kullanmak zorunda olduğunuz ilaçlardan basit bir ağrı kesiciye kadar her tür ilaç gebelik sırasında ve öncesinde doktorunuzun onayından geçmiş olmalı. Bedeninizi gebeliğe hazırlarken ilaç, bitkisel çözümler ve egzersiz gibi konularda mutlaka doktorunuza danışın.