Örtülü kadınların, sosyal statüsü değişen muhafazakar erkeğin yeni dünyasındaki konumları ne? Gazeteci Selin Ongun’un “Türbanlı Erkekler” adlı kitabı bu soruya cevap arıyor. Uzun zamandır başörtüsünü konuşuyoruz, tartışıyoruz, bazen anlaşıyor, çoğu zaman birbirimizle ters düşüyoruz. Ama meseleye hep kadın açısından bakıyoruz. Selin Ongun ise projektörü diğer tarafa, yani muhafazakar kesimin erkeklerine çeviriyor. Bunu da başörtülü kadınlara erkeklerin bakış açılarını sorarak yapıyor.

.bebeksayfasi.com.tr sitesinde yaptığı söyleşilerde de bu kitapta gördüğümüz şiarla hareket ediyor: Klişeleri bir yana bırakıp olaylara değişik açılardan bakıyor, gündemi gerçek bir merakla kurcalıyor, sorularını aklındaki cevabı değil hakikatı öğrenmek için soruyor.

Destek Yayınevi etiketini taşıyan ve önsözünü Murat Belge’nin yazdığı “Türbanlı Erkekler”, başörtüsü konusunda epeyce “kafa açan” bir çalışma. Yüzeyde görünen, dayatılan, ezberletilen ve kanıksadığınız bilgilerinizi gözden geçirtecek.

* Mehmet Y. Yılmaz, Ertuğrul Özkök kitabınızı köşelerinde değerlendirdiler. Bu kitabın öznesi olan muhafazakar erkeklerden ne gibi tepkiler geldi?
Henüz köşelerine taşımadılar. Ama arayıp “Eline sağlık” diyenler oldu. Birkaç kadın yazardan da şunu duymuştum: “Bizimkileri suçüstü yakalamışsınız. Ama ses etmez, görmezden gelirler!”

* Kitaptan muhafazakar kesimde kadınların çok daha hızlı geliştiği, erkeklerin geride kaldığı sonucu çıkıyor.
Kadınların en çok söyledikleri şuydu: “Özellikle 28 Şubat’tan sonra örtülü kadın, muhafazakar erkeklerin de onu dışladığı sürece rağmen yürüdü gitti, müthiş ilerleme gösterdi. ”Mesela bu noktada Merve Kavakçı’nın şu sözünü hatırlatmak gerek belki: “Ben Meclis’e girdiğimde muhafazakar erkek de bir şok yaşıyor. Çünkü tahsilli ve örtülü kadına muhafazakar erkek de nasıl davranacağını bilmiyor”.