menopozda destek aramaHattat Hastanesi Cinsel Fonksiyon Bozuklukları Biriminden Uzman Psikolog Meliha Karayay, ve Androloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Halim Hattat kadınların menopoz döneminde de sağlıklı bir ilişki yaşayabileceklerini söylüyor.

Karayay ve Hattat , Menopoz döneminde en sık görülen rahatsızlıkların sıcak basmaları ve ani terlemeler olduğunu, kadınların yüzde 75’inin depresyonun etkisi altında olup, yüzde 60’ının uyku bozukluklarından yakındığını belirtiyor.

Karayay şöyle devam ediyor: ‘Pek çok toplumda kadınların yaşla birlikte cinselliğinin belirgin olarak azaldığına dair inanışların aksine ,yapılan çalışmaları kadınların ileriki yaşta da cinsel olarak aktif olabileceklerini ortaya koyuyor. Menopoz döneminde kadınların yaşadığı fizyolojik sorunlar,cinsel ilişkinin sorun haline gelmesine yol açabiliyor.Ancak bu dönemde kadınların ‘’kadınlık ‘’larını kaybettikleri yönündeki kanı doğru değil. Menopoz öncesi ve sonrasında en belirgin değişim ise östrojen hormonundaki azalmadır.Bu azalmaya bağlı olarak kadın vücudunda bir çok değişiklikler oluyor.

Örneğin vajinal kuruluk ve bu kuruluğa bağlı ilişki sırasında acı ve yanma menopoz döneminde cinsel isteksizliğin başlıca kaynağını oluşturuyor.Bu sorunun giderilmesinde hormon replasman tedavisinden yararlanılıyor.Bu tedaviyle kadınların çoğu menopoz öncesi vajinadaki kuruluğu ortadan kaldırıyor,vajina duvarının güçlenmesini sağlayan egzersizler ve kayganlaştırıcı kremlerde ilişki sırasındaki yakınmaları azaltıyor.Sıcak basması ,terleme ,uykusuzluk gibi semptomlar yüzünden vücudunda rahatsızlık verici değişimler yaşayan kadınlar,menopoz tedavisi gördükten sonra cinsellikten daha da fazla zevk alabiliyorlar.Ayrıca cinsellik sadece cinsel birleşme olarak algılanmamalı.Bu dönem de erkek partnerin göstereceği ilgi ve şefkat de çiftlerin cinsel yaşamdaki olumsuzlukları aşmalarına yardımcı oluyor.’Kuşkusuz her kadın hormon tedavisine uygun değil. Karayay, böyle durumlarda Masaj,refleksoloji,aromaterapi ve bitkisel yöntemler gibi tamamlayıcı tedavilerinde menopoz döneminde ki kadının yaşamla ilgili sorunlarında etkili olabileceğini belirtiyor.